Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Łazienka to z reguły najmniejsze pomieszczenie w całym domu, lecz bywa, że każdy z domowników ma względem niej inne oczekiwania. Jeden liczy na strefę relaksu z prawdziwego zdarzenia, inny zadowoli się szybkim prysznicem. Wszystko utrudnia fakt, że wymiary łazienek w bloku są raczej niewielkie. Jak zatem zaplanować to pomieszczenie, by było funkcjonalne i wygodne?

Wnętrze z charakterem

Kwestia wizualnego powiększenia niewielkiego wnętrza nie powinna być pomijana podczas planowania rozkładu łazienki w mieszkaniu z wielkiej płyty. O charakterze tego miejsca najczęściej decyduje dobór odpowiedniej glazury. Należy unikać ciemnych płytek czy powierzchni o dużych wzorach.

Najlepiej sprawdzi się jasna i stonowana glazura, która świetnie odbija światło, sprawiając, że wnętrze wygląda na większe. Najlepszy efekt uzyska się, kładąc płytki jedynie do pewnej wysokości. Pozostałą powierzchnię warto wypełnić lustrami, ciekawą tapetą lub zwyczajnie pomalować na jasny kolor.

Sanitariaty

Niewielki metraż łazienki wcale nie oznacza konieczności wybierania pomiędzy prysznicem a wanną. Współczesne rozwiązania to zazwyczaj przemyślane urządzenia 2 w 1, które spełniają oczekiwania każdego z domowników. Chcąc zaoszczędzić trochę miejsca, warto zdecydować się na montaż toalety w ścianie, a utworzoną ściankę nad nią wykorzystać jako miejsce do przechowywania środków czystości i artykułów higienicznych.

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

We współpracy ze stolarzem

Mała łazienka przeważnie kojarzona jest z umywalką o mikroskopijnych wymiarach. Tymczasem najlepiej zwrócić się o pomoc do doświadczonego stolarza, który wykona wygodny i funkcjonalny blat, pod którym zmieszczą się zarówno obszerne szuflady, jak i pralka czy kosz na brudną bieliznę.

Aranżacja małej łazienki wymaga odrobiny sprytu i umiejętności zgrania mebli i urządzeń z pionami kanalizacyjnymi. Niewielki metraż trzeba dobrze zagospodarować, aby swobodnie użytkować go przez kolejne lata. W tym celu warto zwrócić się do architekta, który zaprojektuje przestrzeń, wykorzystując każdy dostępny centymetr.