Dachy płaskie — Garść informacji na temat izolacji, materiałów oraz technologii tego rozwiązania

Dachy płaskie to obecnie coraz częściej wybierane rozwiązanie przy budownictwie prywatnym. Zalety tego typu technologii od dawna są znane i wykorzystane przy dużych inwestycjach. Rozwiązań oraz opcji budowach dachu płaskiego jest bardzo wiele i to właśnie one są głównym powodem obaw. Odpowiednie zestawienie produktów jest jednak proste z pomocą doświadczonych firm. Same dachy płaskie posiadają też wiele korzyści takich jak termoizolacja, powiększona przestrzeń użytkowa czy nowoczesny wygląd. Poniżej prezentujemy garść przydatnych informacji o dachach płaskich oraz o ich odpowiednim wykonaniu.

Dachy płaskie — Garść informacji na temat izolacji, materiałów oraz technologii tego rozwiązania

 

Najważniejsze elementy dachu płaskiego

Dach płaski składa się z kilku elementów, które muszą być odpowiednio zestawione i skutecznie ze sobą współpracować. Najważniejszymi elementami przy budowie dachu płaskiego jest trwałość, szczelność oraz ogólną funkcjonalność. Użyteczność dachu osiągnąć można poprzez wybór odpowiedniego projektu np. dachu zielonego. Ogólnie istnieje jeszcze kilka typów wykonania dachu płaskiego takich jak systemy klejone, systemy mocowane mechanicznie czy dachy balastowane z izolacją termiczną. Szczelność dachu osiąga się przy pomocy hydroizolacji oraz systemu doprowadzania wody. W tym celu używa się wielu produktów np. różnorodnych włókien, kałczuku, folie PCV, folie EPDM, folie TPO czy folie FPO. Dobór odpowiedniego rodzaju dachu oraz elementów jego wykonania jest niezwykle ważny. Jeśli wybór materiałów będzie niepoprawny, dach w krótkim czasie będzie wymagał remontu, oraz kolejnych prac.

 

Odprowadzenie wody z dachu

Bardzo ważną kwestią przy budowaniu dachów płaskich jest odpowiednie odprowadzenie wody. To właśnie ten system odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie dachu oraz jego bezpieczeństwo. Woda z dachu płaskiego odprowadzana jest przy pomocy wypustów dachowych oraz rzygaczy. Służą one do regularnego pozbywania się wody z dachu, aby ta nie zalegała na nim. Dodatkowo na dachach polskich montuje się przelewy awaryjne, które służą odprowadzaniu wody w przypadku zatkania się podstawowego systemu odwadniającego. Rodzaj, wykonanie oraz ułożenie elementów odprowadzających wodę zależy od wielu czynników. Będą to m.in. kąt nachylenia dachu, rodzaje pokrycia, wielkość czy materiały, z których wykonany jest dach.

 

Jak wybrać firmę do wykonania dachu?

Wybór firmy, która zajmie się przygotowaniem planu oraz wykonaniem dachu jest bardzo ważna. Marka taka musi posiadać doświadczenie, kompetencje oraz kompleksowo wykonać swoje usługi, aby cały projekt był solidny i spójny. Firmą, która spełnia wszystkie te wymagania oraz posiada wiele realizacji na swoim koncie, jest Suez.com.pl. To marka zajmująca się kompleksową obsługą tworzenia dachów płaskich. Pomaga ona ocenić stan faktyczny budynku, dobrać odpowiednie materiały i technologie izolacyjne oraz zapewnia realizację prac przez solidnego i sprawdzonego wykonawcę. Sama makra posiada też wiele pozytywnych opinii na swój temat oraz pomaga maksymalnie obniżać koszty, aby dach płaski oprócz dobrych właściwości technicznych wymagał jak najmniejszego nakładu finansowego.