Czy warto budować dom z okrągłych bali?

Okrągłe bale i budowanie domu w stylu góralskim z pewnością jest jednym z bardziej efektownych sposobów stawiania własnego lokum. Konstrukcja taka ma wiele zalet, ale budzi też wiele pytań i wątpliwości. W tym tekście przedstawiamy wszystkie elementy, z jakimi należy się liczyć oraz podpowiadamy czy budowa takiego domu to dobry wybór.

Czy warto budować dom z okrągłych bali?

 

Plusy i korzyści

Pierwszym plusem domu z bali jest jego korzystny mikroklimat. Jest on osiągalny dzięki higroskopijności drewna. Mieszkańcy w takim domu nie muszą obawiać się również o obecność szkodliwych sztucznych substancji użytych do budowy domu czy szkodliwości budulca. Kolejnymi plusami jest dobra szczelność i akustyka w jego wnętrzu. Dzięki tym plusom możemy liczyć na izolowanie od zimna w zimie i ciepła w lecie oraz na brak echa. Dom taki jest bardzo trwały i posiada odpowiednią szczelność — co jest obawą u wielu osób. Budowa konstrukcji odbywać się też będzie w krótkim czasie niezależnie od pory roku. Oprócz technicznych i użytkowych właściwości dużym plusem jest też strona estetyczna. Domy z bali wyglądają niezwykle oryginalnie i gustownie.

 

Minusy i wady

Dom z bali pomimo wielu swoich zalet posiada również pewne minusy oraz wady. Pierwszą z nich jest wysoka cena, jaką należy zapłacić za wykonanie takiej konstrukcji. W porównaniu do tradycyjnej — murowanej wersji domy z bali są droższym rozwiązaniem. Dzieje się tak z powodu konieczności użycia wysokogatunkowego drewna. Dom z okrągłych bali to też konieczność skorzystania z profesjonalistów i odpowiedniej ekipy budowlanej. Już na tradycyjnym rynku znalezienie takich fachowców jest trudne, a w bardziej skomplikowanej technologii będzie jeszcze bardziej kłopotliwe. Budynek należy również okresowo — w zależności od użytkowania konserwować i dbać o niego. Jeśli tego nie będziemy robili, jesteśmy narażeni na degradację materiału i mniejszą trwałość czy konieczności przeprowadzania doraźnych napraw.

 

Wybór domu z bali będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na jakości trwałości oraz ekologiczności domu. Warto stawiać też na takie konstrukcje, gdy jesteśmy estetami oraz gdy chcemy po prostu mieć oryginalny dom.