W wielu posiadłościach, określonych mianem starego budownictwa, sufity są po prostu płytą dla następnego piętra. Aktualnie budując dom, w celu wygładzenia ścian i sufitów, tworzy się tak zwane obniżenia z płyt gipsowych, które można przyozdabiać różnego rodzaju kształtami oraz światłami. Głównym celem takich działań jest również ukrycie widocznych rur, które w starszych domach nie były zakrywane na etapie budowy oraz umocnienie izolacji cieplnej.
Pierwsze kroki
Na początku konieczne jest odpowiednie wymierzenie całego pomieszczenia po to by wiedzieć, ile zamówić profili i płyt gipsowych. Musimy liczyć się również z faktem, że robiąc podwieszany sufit, wysokość pomieszczenia obniży się o około 10cm. Posiadając już wyliczone płyty i profile, ważne jest również dobranie odpowiedniego mocowania profili, przeznaczonego dla typu materiału, z którego zbudowany jest dom. Przykładowo, dla ścian zbudowanych z pustaków używamy metalowych dybli rozprężnych.
Łączenie profili, mocowanie płyty
Profile należy zawsze umieszczać wedle kolejności. Na początku tworzymy nimi obrys wokół ściany po to, by miały się na czym spierać. Następnie staramy się układać poszczególne profile pośrednie na przeciwległych sobie profilach głównych. Te, które wiszą w powietrzu należy co określoną odległość wspomagać tzw. mocownikami, wkręcanymi do sufitu. Dla polepszenia stanu łączy się jeszcze ze sobą profile pośrednie, profilami uzupełniającymi o długości 60cm.
Mocując płytę gipsową warto wziąć sobie kogoś do pomocy. Ważne w tym wypadku jest równe położenie oraz poprawne jej wkręcenie. Do tego celu przyda się nam wkrętarka, z której pomocą będziemy mocować wkręty, łącząc w ten sposób płytę z profilami.
Zacieranie i malowanie
W momencie, w którym nasza płyta już wisi, pojawia się problem w kwestii widocznych wkrętów i niedoskonałości. W celu ich zamaskowania wykonuje się tzw. Zacieranie sufitu podwieszanego. Polega ono na zwykłym zatarciu śladów za pomocą gładzi. Warto pamiętać, by tą czynność zrobić starannie, gdyż w późniejszym etapie idzie na to jedynie farba, która nie zamaskuje już niedoskonałości.