Deski elewacyjne to materiał coraz powszechniej stosowany w nowoczesnej architekturze. Pomimo licznych zalet, wiele osób nadal obawia się ich montażu z obawy przed nikłą trwałością. Przez lata wokół desek narosło wiele mitów. Na szczęście technologia sprawiła, że dziś to wytrzymały materiał, który świetnie sprawdzi się jako elewacja. Co warto wiedzieć o deskach elewacyjnych?
Zastosowanie drewna
Wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego odbywa się dziś na szeroką skalę. Upowszechniły się już drewniane konstrukcje w formie schodów czy dachów. Z drewna powstają nawet całe domy. Jednym z ciekawych rozwiązań architektonicznych są drewniane elewacje, które nadają budynkom niepowtarzalnego charakteru i wyglądają ponadczasowo. Dostępnych jest wiele gatunków desek, takich jak rodzima sosna, modrzew czy świerk, a także egzotyczne merbau czy garapa.
Japońska technika wypalania drewna
Zaskoczeniem dla inwestorów jest opalanie desek. Jest to tradycyjna japońska technika, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Drewno jest przecież materiałem łatwopalnym, jednak Japończycy odkryli, że przy odpowiednim jego zabezpieczeniu, opalanie gwarantuje wieloletnią trwałość. Technika nosi nazwę Shou Sugi Ban i słynie z tego, że drewno po jej zastosowaniu utrzymuje swoją trwałość nawet do 60 lat.
Co można zyskać poprzez opalanie desek? Przede wszystkim niezwykły efekt wizualny, choć niemniej istotne są właściwości materiału, który poddano termicznej obróbce. Opalone drewno jest zaimpregnowane, co oznacza, że jest odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak niesprzyjające warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Deski po opaleniu są też odporne na działanie wilgoci i promieni UV, zachowując swoją naturalną barwę. Opalanie wpływa również korzystnie na degradację biologiczną desek – termowanie ich zapobiega pojawianiu się pleśni i grzybów. Proces ten nie powoduje blokady wymiany gazowej, dzięki czemu po zastosowaniu desek w pomieszczeniach nadal można cieszyć się korzystnym mikroklimatem.
Drewno elewacyjne
Wśród kupujących wybór najczęściej pada na deski wykonane z drewna tradycyjnego. Sosna, modrzew czy świerk różnią się pod względem koloru. Przy okazji zakupu warto pamiętać, że sosna jest drewnem żywicznym, trzeba zatem liczyć się z wyciekami, które mogą pojawić się na deskach po jakimś czasie. Osoby chcące ograniczyć wydatki poleca się zakup desek świerkowych, które są najkorzystniejsze pod względem ceny. Modrzew syberyjski z kolei uznawany jest za najtrwalszy.
Niemniej jednak o każdy rodzaj desek trzeba dbać poprzez regularną konserwację. Materiał należy zabezpieczyć lakierobejcą, farbą lub pokryć dedykowanym impregnatem. Czynność tę należy powtarzać co 4-5 lat. Proces modyfikacji termicznej drewna jest czasochłonny, ale zdecydowanie wart swojej pracy. Dzięki zastosowaniu tej techniki uzyskuje się materiał idealny do wykonania trwałej elewacji, która nie wymaga stosowania zabezpieczeń przez długie lata.
Partnerem materiału jest CustomZole.