Techniczne taśmy foliowe – do czego służą?

Taśmy z nośnikiem foliowym są jednymi z najczęściej stosowanych w wielu branżach. Dzięki niskiej cenie idącej w parze z dobrą jakością, regularnie wykorzystuje się je zarówno w użytku domowym, jak i przemyśle.

Niemniej jednak, żaden artykuł klejący nie jest wszechstronny i idealny dla każdego zastosowania. Z tego powodu wybór zawsze powinien być ukierunkowany potrzebami klienta. Poniżej przedstawimy i opiszemy kilka najpopularniejszych rodzajów foliowych taśm samoprzylepnych, a także postaramy się wskazać, do czego służą.

Taśmy „banerowe” i dwustronnie klejące

Niezależnie od nośnika, większość taśm występuje w wersjach dwustronnie klejących. Ma to przeważnie na celu uwidocznić kwestie estetyczne dla poszczególnych zastosowań. Przyjrzyjmy się bliżej wersji banerowej. Jest to standardowy artykuł klejący z poliestrowym nośnikiem i klejem akrylowym, umieszczonym po obydwu stronach powierzchni. Oczywiście, taka odmiana nie gwarantuje niesamowitej przylepności, jednak jak sama nazwa mówi, jest przeznaczona do wieszania banerów reklamowych. Zarówno nośnik, jak i klej zostały w tym przypadku dobrane pod kątem wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Jak wiemy, banery reklamowe często występują na świeżym powietrzu, gdzie panuje odmienna temperatura i częste opady deszczu.

Oprócz popularnych „banerówek” wyróżniamy jeszcze inne odmiany dwustronnych taśm foliowych. Niektóre z nich prezentują naprawdę dużą siłę klejenia, nawet dla trudnych powierzchni. Artykuły te są często traktowane jako montażowe, a dzięki zastosowaniu kleju Hot Melt, gwarantują przylepność wyższą niż 30N/25mm.

Techniczne taśmy foliowe – do czego służą?

Taśmy ochronne

Szybkim krokiem zmierzamy już do taśm jednostronnych, których odmian jest zdecydowanie więcej. Wśród nich znaleźć możemy jakże popularne taśmy ochronne. Z pewnością każdy choć raz miał z nimi styczność, a to przy okazji odbierania przesyłki od kuriera czy jej rozpakowywania. Nie chodzi nam rzecz jasna o taśmy pakowe, które są równie często używane. Taśmy ochronne mają za zadanie bezpośrednio zapobiegać przetarciom i pękaniom sprzętu podczas przewozu. Mocuje się je np. na wyświetlaczach LCD bądź na rogach przewożonych mebli.

Wyposażone są w nośnik z polietylenu oraz dyspersyjny, akrylowy klej o niskiej przylepności. Ich zaletą jest fakt, że po odklejeniu nie zostawiają żadnego śladu.

Taśmy naprawcze

Często wybieranymi taśmami są także te stosowane w celach naprawczych. Łatanie niechcianych otworów w foliach jest niezbędne dla wielu osób uprawiających swoje przydomowe ogródki. Każdy producent taśm do folii powie nam, że kupno takiej taśmy naprawczej jest dużo bardziej opłacalne od wymiany całego materiału.

Taka taśma ma przyczepność idealną, aby zapobiec odklejeniu na skutek rozciągnięcia. Użyty klej akrylowy jest bardzo podobny do tego stosowanego w taśmach ochronnych. Różni się natomiast nośnik. Wykonany z tworzywa polietylenowego gwarantuje niesamowitą odporność na wysokie temperatury, rozciąganie i wodę.

Inne taśmy foliowe

Do grona technicznych taśm foliowych możemy zaliczyć jeszcze odmiany maskujące, magnetyczne, strappingowe czy usztywniające. Każda odmiana ma swoje wady i zalety, co wpływa na możliwość jej stosowania wyłącznie w określonym celu. Taśmy mogą różnić się także wyglądem. Nie każdy artykuł klejący z nośnikiem musi wyglądać jak pasek obwinięty na nawoju. Bardzo popularnym rozwiązaniem są również wykroje z taśm samoprzylepnych.