Procesy biznesowe są stosunkowo nowym terminem. W współczesnym świecie zaczęło się zmieniać w tym aspekcie, ale nadal podchodzi się do niego bardzo ogólnie. Bardzo mała ilość przedsiębiorstw wie jak efektywnie zaplanować właściwy rozwój tych procesów w prowadzonej przez siebie działalności.
Definicja procesów biznesowych
Procesami biznesowymi nazywamy zbiór działań realizowanych przez osoby zatrudnione, po to, by uzyskać zamierzony efekt. Na co dzień w każdej firmie można dostrzec tego typu procesy np. proces związany z zamówieniami czy reklamacją. Różnicą często jest to w jaki sposób kreuje się te procesy. Czasem innowacyjne procesy mogą zapewnić firmie powodzenie na arenie rynkowej. Przykład stanowi znane przedsiębiorstwo Dell, która w latach 80 wymyśliła, by doręczać komputery prosto do jego konsumenta. Dzięki temu procesowi firma Dell stała się jedną z najbardziej wpływowych przedsiębiorstw biznesowych. Za tym sukcesem stał właśnie unikalny proces.
Korzyści z dobrego procesu
Usprawnianie panujących procesów nie zawsze jest łatwym działaniem dla firm, którym ciężko przezwyciężyć stare nawyki. Warto jednak wyjść ze strefy własnego komfortu, bo dzięki temu firma może wiele zyskać. Po pierwsze optymalizacja procesu ma wpływ na czas realizacji, znacznie się on zmniejsza, dzięki czemu łatwiej i szybciej można je urzeczywistniać. Po drugie wpływa na redukcję kosztów. Po trzecie segregacja działań. Kolejno można osiągnąć standaryzację procedur, by w każdym miejscu na ziemi być potraktowany w taki sam sposób. Następnie należy zredukować niepotrzebne działania, a koniec klarowna odpowiedzialność. Wymienione zyski mają realny wpływ na sukces i lepsze funkcjonowanie własnego przedsiębiorstwa.
Mapa procesu
Warto korzystać z tworzenia map procesu. Gdy zostanie on zwizualizowany znacznie łatwiej będzie rozpocząć czynności optymalizacyjne. Mapą nazywamy układ, który przedstawia ciąg działań przyporządkowany odpowiednim pracownikom, które mają za zadanie je wykonywać. Mapy te można tworzyć z pomocą wykwalifikowanych konsultantów bądź też samodzielnie je kreować. Samo przystąpienie do projektowania mapy daje ogląd na firmę z całkiem innej strony. Dzięki niej można opracować sposoby usprawniania własnej działalności.