Taśmy są uznawane za jedne z najpowszechniejszych artykułów klejących. Towarzyszą nam przy wielu czynnościach życia codziennego. Każdy z nas jest w stanie określić, jak wygląda taki przedmiot i do czego się go używa. Niektóre odmiany taśm wymagają jednak bardziej precyzyjnego podejścia i znacznie różnią się funkcjonalnością od tych typów, które znamy.
Doskonałym tego przykładem może być taśma magnetyczna. Nie jest to standardowy nośnik klejący, używany na co dzień. Jego obecność możemy zaobserwować w szczególności w branży poligraficznej i reklamowej. Poniżej zajmiemy się opisem struktury takiej taśmy oraz wskażemy najważniejsze jej zastosowania.
Z czego składa się taśma magnetyczna?
Taśma magnetyczna ma dwa podstawowe zadania – z jednej strony kleić się trwale do przedmiotu, a z drugiej przylegać warstwą magnetyczną do określonego podłoża. W ten sposób dochodzimy do wniosku, że paski te są artykułami dwuwarstwowymi. Nośnik jest wykonany przeważnie z elastycznego tworzywa sztucznego (najczęściej PCV), z dodatkowo wprasowanym proszkiem ferrytu. Ferryt baru jest substancją magnetyczną. Na podstawie jego zagęszczenia określamy, czy warstwa magnetyczna nośnika ma być izotropowa czy anizotropowa.
Z drugiej strony, nośnik pokryty jest niezwykle agresywnym klejem akrylowym. To właśnie on umożliwia trwałe przymocowanie warstwy klejącej do przedmiotu, z szacowaną przylepnością 15N/25mm. Taśmy te charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz niewrażliwością na zarówno wysokie, jak i niskie temperatury.
Gdzie stosuje się taśmy z magnesem?
Branża poligraficzna i reklamowa jest wysoce rozwinięta. Z tego względu, posiadamy mnóstwo zastosowań tego typu taśm magnesowych. Każdy producent taśm magnetycznych stwierdzi, że najlepiej sprzedają się one do sklepów, w których na ścianach widnieją ekspozycje. Weźmy za przykład sklep z narzędziami. Do różnego rodzaju kluczy francuskich czy zestawów kluczy imbusowych doczepiana jest warstwa klejąca taśmy magnesowej. Druga strona jest natomiast przeznaczona do tymczasowego zawieszenia produktu na metalowej szynie. W ten sposób można dowolnie rotować i wieszać towary ekspozycyjne w sposób estetyczny.
Ponadto, magnesy na taśmach mogą służyć do prostych czynności, jak np. czasowe zamykanie pudełek czy teczek. Jest to świetna alternatywa dla rzep samoprzylepnych.
Wymiary taśm magnesowych
Standardową grubością nośnika w taśmach magnetycznych jest 1,5mm. Oczywiście, ilość dostępnych wymiarów jest zależna od producenta, choć w większości przypadków stosuje się tę najbardziej uniwersalną. Odnośnie szerokości można powiedzieć, że tutaj wybór jest dużo większy. Wyróżniamy szerokości 12,7 mm bądź 25,4 mm. Są to podstawowe i najczęściej wybierane wymiary. Nie oznacza to jednak, że jedyne. Wielu producentów umożliwia stworzenie taśmy magnetycznej nawet o szerokości 1260 mm, co jest niesamowitym wynikiem.
Nawoje występują często w długościach od jednego do nawet trzydziestu metrów. Wyróżniamy taśmy magnetyczne w kolorze czarnym i brązowym, choć dostępne są także odmiany białe.