Wynajem nieruchomości w Warszawie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie chcą kupować własnego M. Bezpieczne wynajęcie mieszkania w stolicy nie jest jednak takie proste, jakby się to wydawało. Nie wystarczy bowiem znalezienie idealnego mieszkania i dogadanie się z jego właścicielem – osoby decydujące się na wynajem nieruchomości muszą być czujne i zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Jakich? O tym powiemy poniżej!
Wynajem nieruchomości w Warszawie – kwestie formalne
Znalezienie odpowiedniego mieszkania w atrakcyjnej cenie to dopiero początek naszej przygody z wynajem – zanim podpiszemy umowę a właściciel przekaże nam klucze do wymarzonego M, konieczne jest sprawdzenie czy mieszkanie zgadza się z ogłoszeniem oraz dopełnienie niezbędnych formalności. Większość osób mieszkań do wynajęcia szuka na popularnych portalach ogłoszeniowych, w social media lub za pośrednictwem biura nieruchomości. Przed dopełnieniem formalności warto dokładnie obejrzeć oferowany lokal i sprawdzić, czy zgadza się z opisem. Jeśli okaże się, że nie do końca, mamy szansę na negocjowanie ceny wynajmu, co może nam przynieść co miesięczne oszczędności.
Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie, od kogo wynajmujemy mieszkanie. Aby czuć się bezpiecznie i móc bez obaw korzystać z nieruchomości, konieczne jest zawarcie umowy z osobą będącą formalnym właścicielem mieszkania. Sprawdzenie tej kwestii jest bardzo proste – wystarczy poprosić wynajmującego o okazanie aktu własności nieruchomości oraz zweryfikowanie jego danych. Odmowa okazania takiego dokumentu lub zwlekanie powinno wzbudzić naszą czujność i skłonić do rozglądania się za alternatywą, jeśli nie chcemy mieć w przyszłości nieprzyjemności związanych z wynajmowaniem mieszkania od osoby niebędącej jej formalnym właścicielem.
Pisemna umowa najmu i istotne kwestie, które powinna zawierać
Jeśli z mieszkaniem wszystko jest w porządku i jesteśmy zdecydowani na jego wynajem, przychodzi pora na dopełnienie końcowych formalności, czyli podpisanie umowy najmu z właścicielem. W pisemnej umowie powinny znaleźć się wszystkie istotne kwestie, w tym wysokość co miesięcznego najmu, termin oraz sposób jego płatności. Wynajmując mieszkanie musimy liczyć się także z koniecznością wpłacenia zadatku na poczet ewentualnych szkód poczynionych w mieszkaniu. W dokumencie powinien znaleźć się także załącznik dokładnie opisujący stan mieszkania przed wynajmem, obecne w nim sprzęty oraz wszelkie istniejące wady. Ich wyszczególnienie zagwarantuje nam brak roszczeń w przyszłości co do ich naprawy.
Bardzo ważną kwestią, którą również warto zawrzeć w umowie o wynajem nieruchomości w Warszawie, jest długość terminu wypowiedzenia umowy. Mieszkania w stolicy zazwyczaj wynajmowane są w trybie długoterminowym, co najmniej na 12 miesięcy, z jedno lub trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla najemcy, który na wypadek wypowiedzenia mu umowy przez właściciela ma wystarczająco czasu na znalezienie innego mieszkania i zorganizowanie przeprowadzki, jak i samego właściciela nieruchomości, który w tym czasie może bez trudu znaleźć innego najemcę.
Partnerem materiału jest firma LOCO Real Estate - wynajem nieruchomości Warszawa.