Budowa domu - jak ją zaplanować?

Budowa domu to bardzo ekscytująca przygoda. A najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić na początku, jest jej zaplanowanie. Bo jaki sens miałaby budowa, gdyby nie była zaplanowana? Żeby Ci pomóc, sporządzaliśmy listę rzeczy, o których należy pamiętać, planując budowę domu.

Projekt domu

Pierwszą rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, jest znalezienie architekta lub projektanta domu, któremu będziesz mógł zaufać. Chociaż możliwe jest samodzielne wykonanie projektu domu, zwykle lepiej jest skorzystać z pomocy kogoś, kto ma doświadczenie w realizacji tego typu zadania.

Wybierając architekta lub biuro projektowe, powinieneś szukać osoby, która ma doświadczenie w projektowaniu typu domów, jaki Ty również chcesz. Istotna jest również reputacja - im jest lepsza, tym większa szanse na to, że współpraca będzie przebiegała pomyślnie.

Dom marzeń, czyli jaki?

Jeśli planujesz budowę domu, powinieneś w pierwszej kolejności pomyśleć o rzeczach, które są najważniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny. Określenie tego, jak powinien wyglądać dom marzeń, ułatwia znalezienie idealnego projektu. Żeby to zrobić, należy rozstrzygnąć kilka kwestii. Oto najważniejsze z nich:

  • jaka ma być powierzchnia działki,

  • jak duży ma być sam dom,

  • czy dom ma być energooszczędny lub wykorzystywać odnawialne źródła energii,

  • ile kondygnacji powinien mieć dom,

  • czy potrzebny będzie garaż,

  • jak dużo pomieszczeń powinno znajdować się wewnątrz.

Tych kilka informacji należy mieć przygotowanych jeszcze przed pierwszym spotkaniem z architektem. Znacznie to ułatwi rozmowę na temat szczegółów.

Budżet na budowę domu - ile pieniędzy potrzeba?

Zanim zaczniesz planować budowę domu, musisz wiedzieć, na co naprawdę możesz sobie pozwolić. Porozmawiaj z kredytodawcą, który oceni Twoją sytuację finansową, historię kredytową i obecne dochody. Na tej podstawie dowiesz się, na jakiej wysokości kredyt możesz liczyć.

Nie warto jednak przesadzać. Najważniejsza jest realna ocena swoich możliwości finansowych, tak aby przez kolejne lata, spłata kredytu nie pochłaniała większości domowego budżetu.

Budowa domu - jak ją zaplanować?

Harmonogram realizacji prac

Planując budowę nowego domu, trzeba mieć świadomość, że proces ten obejmuje kilka etapów. Istotne jest więc zaplanowanie każdego z nich - od wyboru działki, przez uzyskanie finansowania, aż po urządzenie wnętrza. Działanie zgodnie z takim planem, znacznie ułatwia przejście całej drogi budowy domu. Dodatkowo zyskujemy kontrolę nad realizacją poszczególnych etapów, co zwiększa szanse na to, że dom powstanie w ustalonym terminie.