Ceramika w budownictwie
Budownictwo jest chyba ostatnią kategorią, z którą kojarzona jest ceramika. Wykorzystywana najczęściej w przedmiotach codziennego użytku staje się obecnie bardzo uniwersalnym materiałem, nawet budowlanym. W znacznej mierze ceramika jest wykorzystywana do tworzenia pustaków ceramicznych. Charakteryzują się one znacznie lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Ten aspekt jest o tyle ważny, że generuje niemałe oszczędności w przyszłej eksploatacji budynku w zakresie montażu dodatkowego ocieplenia lub klimatyzacji. Ceramika jest również głównym budulcem dachówek ceramicznych, które mają równie duży wpływ na izolację całego budynku i mają estetyczne wykończenia.
Trwałość ceramicznych elementów
Poza zaletami o charakterze estetycznym, równie ważne są te bardziej użytkowe, takie jak wysoka wytrzymałość i odpowiedni poziom izolacji akustycznej. Ceny rozwiązań z ceramiką w roli głównej są niewysokie, lecz mają kilka wad, z których największą jest dość duży nakład pracy i względnie wysoka nasiąkliwość tego rodzaju produktów. Podczas zakupu u konkretnego producenta należy podejmować wyłącznie przemyślane decyzje, dopiero po oględzinach produktów ceramicznych. Jeżeli gołym okiem widać na nich szereg pęknięć, świadczy to o kiepskiej jakości wyrobów i lepszym rozwiązaniem jest zakup u innego sprzedawcy.
Próba wytrzymałości wyrobów ceramicznych
Jeżeli przy zakupie pojawiają się wątpliwości, można przeprowadzić prosty eksperyment. Wystarczy przepołowić jedną z cegieł, by sprawdzić jednolitość jej przekroju. Poza tym, jeżeli upuszczona z metrowej wysokości cegła rozpadnie się po zetknięciu z ziemią, oznacza to, że jest złej jakości i nie będzie charakteryzowała się długą żywotnością. W celu zyskania pewności, co do jakości wyrobu, najlepszym sposobem jest konsultacja z profesjonalną firmą budowlaną, która z pewnością ma sprawdzonych dostawców takich produktów. Dzięki temu nie podejmuje się zbędnego ryzyka w postaci korzystania z produktów wątpliwej jakości i pochodzenia.