Poddasze to wspaniałe miejsce na dodatkowe pokoje. Żeby jednak można było je wygodnie użytkować, trzeba je ocieplić. Nie jest to wcale trudne. Wystarczy tylko zabrać się do pracy i postępować według poniższych, fachowych zaleceń!
Sprawdzenie stanu więźby dachowej
Zanim zaczniemy ocieplać nasze poddasze, chcąc zamienić je na użytkową część naszego domu, musimy najpierw dokładnie przyjrzeć się konstrukcji dachu. Najważniejsze jest to, aby sprawdzić, czy poszczególne elementy, takie jak np. krokwie, nie są powyginane, a także to, czy pokrycie dachowe jest szczelne.
Wybór izolacji
Następnie musimy zdecydować się na materiały izolacyjne. Na rynku jest wiele różnego rodzaju produktów, począwszy od styropianu, poprzez pianki, płyty poliuretanowe, na wełnie mineralnej skończywszy. Materiały do ocieplenia różnią się między sobą zarówno ceną, jak i właściwościami. Dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję odnośnie tego, w co chcemy zainwestować i nie podejmować jej zbyt pochopnie.
Co istotne, trzeba zauważyć tutaj fakt, że do izolacji dachu najlepiej sprawdzają się materiały, które z łatwością wypełnią najmniejsze szczeliny – więc nie powinny być zbyt twarde. Przeczytaj więcej na https://skalnawelna.com.pl/cieple-poddasze-krok-po-kroku
. Ważne jest również dokładne obliczenie, ile materiału będziemy potrzebować.
Ocieplenie wełną mineralną
Jeśli chcemy postawić na materiał, który odznacza się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi, jest na tyle elastyczny, że bez problemu wypełni każdą przestrzeń i zapewni szczelną izolację, a przy tym jest niepalny i jego cena nie zwala z nóg – to najbardziej praktycznym wyborem będzie wełna mineralna – skalna lub szklana. Co istotne, zapewni ona również doskonałe wyciszenie dachu i nawet najbardziej rzęsisty deszcz, czy nawet grad, nie będą nam zakłócać spokoju.
Pozostałe materiały
Można oczywiście zdecydować się na ocieplenie pianką. Jest to jednak technologia stosunkowo nowa i niestety również niezbyt tania. Co prawda daje dużą szczelność, jednak zdania, co do stosowania tego typu ocieplenia, nadal są podzielone wśród fachowców. W ociepleniu poddaszy można również zastosować płyty poliuretanowe, które są montowane na krokwiach, jednak najczęściej stosuje się je przy ociepleniu dachów płaskich.