Czym i jak wyczyścić srebro?

Srebro jest delikatnym metalem i wymaga odpowiedniego czyszczenia, aby zachować jego lśniący i piękny wygląd. W tym artykule podpowiemy Cię najlepsze i najprostsze sposoby na utrzymanie połysku srebra, zanim straci swój wyjątkowy blask.

Czym wyczyścić srebro?

Pasta do zębów

Używanie pasty i szczoteczek do zębów można uznać za jedną z najlepszych metod mycia srebra. Owszem, istnieje ryzyko, że można w ten sposób zarysować bardzo delikatne srebro i dlatego powinniśmy być naprawdę ostrożni. Aby uniknąć uszkodzenia użyj delikatnej pasty do zębów, i zdecydowanie unikaj wybielającej pasty z cząsteczkami ściernymi. Nie wolno też używać twardych szczoteczek z twardszymi elementami, które pocierają powierzchnię. Sam proces czyszczenia jest prosty: nałóż pastę i delikatne pocieraj szczoteczką, a następnie opłucz pod wodą. Kiedy wyschnie warto wypolerować srebro miękką szmatką.

Soda oczyszczona

Znajdująca się w każdej kuchni soda oczyszczona pomoże wyczyścić nie tylko spalony garnek, zasłony i podłogę. Dobrze sprawdza się również w czyszczeniu srebra. Za pomocą sody może usunąć lekki osad, a także starsze i czarne naloty. Ze względu na silne działanie, powinno się uważać przy jej stosowaniu w przypadku delikatnych srebrnych przedmiotów czy elementów. W tym wypadku najbezpieczniej jest przygotować kąpiel sodową (w proporcji jedna szklana gorącej wody – jedna łyżeczka sody) dla srebrnych rzeczy i zanurzyć je w mieszance na kilkanaście czy kilkadziesiąt minut, w zależności od stopnia zabrudzeń. W przypadku intensywnych zabrudzeń warto dodać do kąpieli 1 łyżkę octu na szklane wody. Po kąpieli zalecamy przemyć srebro pod bieżącą wodą i wypolerować.

Czym i jak wyczyścić srebro?

Szare mydło i sok z cytryny

Gdy srebro jest zabrudzone w niewielkim stopniu, można go dobrze wyczyścić za pomocą szarego mydła z sokiem cytrynowym. Na litr wody wystarczy 1/3 kostki szarego mydła i 3 łyżki soku z cytryny. W takim roztworze należy moczyć srebro przez kilka-kilkanaście minut. Następnie usuwamy pozostałości roztworu w czystej wodzie i możemy się brać za polerowanie po wychynięciu.

Gotowe preparaty

Wielu producentów oferuje gotowe środki do czyszczenia srebra i jest ich naprawdę sporo. W zależności od swojego składu, mogą być stosowane do różnego rodzaju sreber. Oprócz tego nadaje się także do czyszczenia luster. Dzięki ich użyciu mamy pewność, że odpowiednio przeprowadzony proces czyszczenia nie uszkodzi naszego srebra. Należy jednak pamiętać, by stosować wyłącznie miękkie szmatki. Natomiast cały proces jest zawsze szczegółowo opisany na opakowaniu lub w dołączonej ulotce.

Teraz już wiesz, w jaki sposób możesz wyczyścić srebro, niezależnie od tego, czy jest to biżuteria czy zastawa stołowa. Sprawdź, który sposób okaże się najlepszy w twoim przypadku.