Dwa w jednym, czyli toaleta plus deska bidetowa

Dla wygody i higieny niezwykle przydatne jest dodatkowe, niestandardowe wyposażenie łazienki. Szczególnie doceniane przez użytkowników są zalety bidetu. W małych przestrzeniach, w których brak zazwyczaj miejsca nawet na podstawowe sprzęty, dotychczas bidet wydawał się jednak luksusem nieosiągalnym.

 

Bidet jest dość dużym urządzeniem sanitarnym, dlatego zabiera znaczną część przestrzeni, która jest przecież tak cenna w niewielkiej łazience. Okazuje się jednak, że istnieje rozwiązanie, dzięki któremu nawet posiadacze niewielkich łazienek mogą korzystać bidetu. Odpowiedzią producentów i handlowców na zapotrzebowanie wynikłe z posiadania przez wiele osób mikro-łazienek jest deska bidetowa. Jest to hybryda dotychczas stosowanych desek i urządzenia dostarczającego wodę do mycia. Przyjrzyjmy się bliżej emu czym jest i jak działa tego typu wyposażenie nowoczesnej łazienki.

 

Jak działa deska bidetowa?

Deska bidetowa sprawnie łączy dwie funkcje. Pierwszą, tradycyjnego i wygodnego siedziska oraz drugą – aparatury do ablucji. Deska posiada zwykle wspomaganie elektroniczne – hardware sterowany przez procesor i software z wgraną aplikacją. Pełne oprzyrządowanie pozwala zamienić tradycyjną toaletę w bidet.

Deska bidetowa kryje w sobie w kompaktowy sposób zapakowane wszystkie niezbędne do działania komponenty, czyli przyłącze wodne, automatykę sterującą, element grzejny i dyszę dozującą wodę. W bocznej części deski zainstalowano panel sterowania. Można na nim zadać do najważniejsze parametry wydobywającej się z urządzenia wody. Aplikacja sterująca jest w stanie zapamiętać ustawienia spersonalizowane dla każdego z użytkowników. W wypadku użycia tylko funkcji toalety deska myjąca jest nieaktywna, a dysza prysznicowa schowana jest wewnątrz obudowy.

 

W modelach z wyższej półki można spotkać rozmaite funkcje dodatkowe, dające użytkownikowi jeszcze większe możliwości. Droższe egzemplarze są w stanie wykrywać użytkownika, posiadają zainstalowaną suszarkę lub program do masażu oscylacyjnego strumieniem wody.

 

Deski wodne najczęściej produkowane są ze sprawdzonego materiału, jakim jest duroplast. Jest to kompozytowy materiał termoplastyczny, w skład którego wchodzą materiały z tworzyw sztucznych i bawełny poddawane recyklingowi oraz żywice fenolowe. Duroplast jako kompozyt jest lekki i wytrzymały dzięki czemu może sprostać przeciążeniom statycznym i dynamicznym naprężeniom, jakim poddawana jest deska bidetowa.

 

Różnice między rodzajami desek

Deski bidetowe różnią się kształtem w stosunku do desek sedesowych. Różnią się także kształtem i wymiarami w obrębie własnego rodzaju. Nie istnieje jeszcze tak wysoko posunięta normalizacja, jak przy produkcji zwykłych desek do toalet. Odmienny jest też sposób mocowania obu typów desek do muszli.

 

Tak jak w przypadku desek do misek sedesowych, również w deskach bidetowych stosuje się dwa rodzaje opuszczania. Pierwszy tradycyjny z asekuracją ręczną i drugi spowolniony, z zastosowaniem hamulca. Szczególnie polecany jest ten drugi, gdyż zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Dwa w jednym, czyli toaleta plus deska bidetowa