Krakowski rynek nieruchomości pod koniec 2019 roku

Kraków to niewątpliwie jedno z najbardziej urokliwych miast w Polsce, stąd rosnące zainteresowanie występujące na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań w Krakowie stale pną się w górę. Jak wyglądała sytuacja mieszkań na rynku pod koniec 2019 roku?

Zestawienie z 2018 rokiem

W 2018 roku zaobserwowano stały wzrost cen mieszkań, co zostało potwierdzone przez banki, ponieważ to był rok rekordowych wniosków o kredyt hipoteczny. Wzrost ten był większy o 17 % w porównaniu z 2017 rokiem. Pod koniec 2018 roku ceny mieszkań w Krakowie wynosiły 6700 zł za metr kwadratowy. Cena ta jest znacznie wyższa od rynków Poznańskich czy Wrocławskich, ale na pewno niższa od cen, występujących w stolicy Polski, Warszawie. Popyt ten ma wpływ na inwestorów, gdyż coraz częściej podejmowane są nowe inwestycje w Krakowie.

Krakowski rynek nieruchomości pod koniec 2019 roku

Ceny nieruchomości w 2019 roku

W pierwszych 4 miesiącach 2019 roku najbardziej kosztowne były mieszkania o najmniejszym metrażu. Wszystkie lokale do 35m2 ceniły się około 7500 zł za m2. Najbardziej opłacalną inwestycją okazały się mieszkania w przedziale od 60-70m2 oraz te z metrażem powyżej 100m2. Ceny za metr kwadratowy tych mieszkań wynosiły około 6500 zł za m2.

Ceny za metr kwadratowy wzrastały przez cały 2019 rok. Przez okres dwunastu miesięcy, mieszkania zdrożały o 7%. Pod koniec 2019 roku średnio za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie trzeba było wydać 7600 zł.

Prognozy na przyszłość

Prognostycy rynków nieruchomości twierdzą, że sytuacja musi ulec zmianie. Nie jest to realne, by ceny cały czas ulegały powiększaniu. Pod koniec roku wzrost cen przyjął spokojną tendencję, gdzie wartości procentowe zmieniały się o jednocyfrowe punkty. Wzrost ten wynikał z właściwie funkcjonującej gospodarki i ciągłego zainteresowania nieruchomościami z Krakowa. Prognoza na 2020 rok twierdzi, że ceny mieszkań mogą ulec zmniejszeniu, ale jest to przewidywanie dość nie do końca pewne. Prognozy opierają się na tym, że popyt może się zredukować i nastąpi zmiana polityki banków, które zamierzają zaostrzyć warunki przydzielania kredytów.