Na czym polega wentylacja i rekuperacja?

Jeśli zależy nam na tym, aby we właściwy sposób doprowadzać świeże powietrze do pomieszczeń, które znajdują się w budynku, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad systemem wentylacjo oraz rekuperacji. Owszem, w wielu przypadkach nadal zastosowanie znajduje przede wszystkim tradycyjna wentylacja grawitacyjna i nie można nie zgodzić się z tym, że jest ona dość skuteczna, trudno jednak nie dostrzec i tego, że coraz powszechniejsze staje się wykorzystywanie systemów mechanicznych.

To właśnie one kryją się pod określeniem rekuperacja, ich działanie zaś opiera się nie tylko na nowoczesnych technologiach, ale również na zastosowaniu najlepszych materiałów. Metoda ta cieszy się powodzeniem przede wszystkim z uwagi na korzyści, jakie jest nam w stanie zaoferować. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście dobre samopoczucie, a w ślad za nim również zdrowy sen. Nie powinno być to dla nas zaskoczeniem, jeśli uświadomimy sobie, że w powietrzu znajduje się jedynie niewielka ilość dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia wydają się jednak również oszczędności na ogrzewaniu, nie są one przy tym małe, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że te ostatnie może być nawet o połowę tańsze.

Na czym polega wentylacja i rekuperacja?

Zyskuje przy tym nie tylko nasz portfel, ale również zdrowie, nie może być zresztą inaczej, jeśli obserwujemy nie tylko zmniejszenie liczby alergenów, ale i zanieczyszczeń w filtrowanym powietrzu. Pojawia się też możliwość wietrzenia pomieszczeń bez konieczności otwierania w nich okien, podnosi się standard budynku i współczynnik energooszczędności, a do tego można skutecznie eliminować owady takie, jak muchy i komary, które potrafią mocno dać się we znaki domownikom. Jeśli zatem planujemy nie tylko budowę, ale również modernizację budynku, a jednocześnie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób moglibyśmy zastąpić wentylację grawitacyjną, poważnie powinniśmy zastanowić się właśnie nad tym nowoczesnym systemem.

Sama wentylację można opisywać na wiele sposobów, najczęściej jednak charakteryzuje się ją jako proces, który polega na usuwaniu z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczaniu w zamian powietrza świeżego. Nie ma zresztą takiego wnętrza, w którym jej obecność mogłaby stawać pod znakiem za pytania, nie ulega bowiem wątpliwości, że zawsze mamy do czynienia z zanieczyszczeniami powietrza. Wentylacja może być w pełni naturalna, dziś jednak wiemy, że wentylacja grawitacyjna ma swoje ograniczenia i niebezpiecznie jest polegać na niej bez względu na okoliczności.