Najlepsza izolacja dachu – na co postawić?

Trudno dyskutować o zasadności termoizolacji budynków. Dzisiaj jest to podstawa i nawet normy budowlane dokładnie wskazują, jakie współczynniki przenikania ciepła są akceptowalne. Dobrze ocieplony dach, ściany i podłoga, pozwalają na znaczne oszczędności. Ogrzewanie budynków mieszkalnych i użytkowych kosztuje. Można jednak znacznie obniżyć te koszty, poprzez odpowiednią termoizolację.

Wybór materiałów i technologi termoizolacyjnych z roku na rok rośnie. Możemy ocieplić dom wełną mineralną albo zatrudnić firmę oferującą wdmuchiwanie ocieplenia na poddasza, stropy, dachy, ściany czy podłogi. Co zatem wybrać?

Sposoby izolacji dachu

Rozróżnia się dwie główne metody ocieplania dachu. Pierwszą jest układanie płyt lub mat z wełny mineralnej. W przypadku poddaszy użytkowych materiał izolacyjny montowany jest dwuwarstwowo. Pierwsza warstwa wkładana jest pomiędzy krokwie, a druga montowana w poprzek pierwszej, za pomocą specjalnych drewnianych łat. W ten sposób unika się mostków termicznych, co daje pełną i szczelną termoizolację. Wełnę można montować w podobny sposób w ścianach, układać na stropodachach czy w przestrzeniach stropów drewnianych belkowych.

Drugim sposobem izolacji poddaszy użytkowych i nieużytkowych jest wdmuchiwanie ocieplenia. W celu nadmuchania izolacji do dachu czy ściany wystarczy wywiercić dziury w karton-gipsie lub w innym materiale, a następnie za pomocą specjalnej maszyny następuje wdmuchanie materiału izolacyjnego. Do tego typu izolacji domu, potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt oraz materiał w postaci granulatu izolacyjnego.

Najlepsza izolacja dachu – na co postawić?

Ocieplanie dachu z firmą czy samemu?

Kiedy decydujemy się na ocieplenie poddasza, ścian czy stropu, pierwszym pytaniem będzie to, czy zdecydujemy się na samodzielną realizację prac, czy może jednak skorzystamy z fachowej pomocy. O ile wdmuchiwanie izolacji to grubsza sprawa i bez profesjonalnej firmy raczej się nie obejdzie, to tradycyjne ocieplenie wełną skalną czy wełną szklaną nie jest zbyt trudnym zadaniem. Jednak jest to dość czasochłonne i trzeba znać zasady odpowiedniego ocieplania poddaszy. Tylko wtedy unikniemy problemów z wystąpieniem mostków termicznych lub ze źle skonstruowaną izolacją, która nie będzie miała odpowiedniej wentylacji.

Jeśli kompletnie nie mamy pojęcia o prawidłowym ociepleniu poddasza, to nie warto ryzykować, ponieważ może się okazać, że stracimy czas, zniszczymy materiał, a i tak będziemy musieli zatrudnić firmę do ocieplenia dachu, która będzie musiała wszystko poprawić. Sprawdź na https://ocieplenie-domu.com.pl/izolacja-dachu-na-najwyzszym-poziomie jak znaleźć najlepszą do tego firmę.