Nowoczesna łazienka bez płytek. Jakich materiałów użyć zamiast glazury?

W nowoczesnej łazience na ścianach i podłodze wcale nie muszą znajdować się tradycyjne płytki. Zamiast nich możemy bowiem użyć specjalnych farb, tapet, drewna a nawet szkła. W efekcie uzyskamy nie tylko oryginalną i modnie prezentującą się łazienkę, ale w niektórych wypadkach także znacząco obniżymy koszt jej wykończenia.

Wodoodporne farby do wykończenia łazienki

Dzięki farbom możemy nadać łazience ściśle określoną kolorystykę, której uzyskania nie zapewnią nam nawet najdroższe płytki. Do łazienki najlepiej wybierać specjalne wodoodporne farby z dodatkiem silikonu, lateksowe oraz lateksowo-akrylowe, które dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Wzorzysta tapeta do łazienki

Zastąpienie kafelek tapetą to propozycja dla miłośników wzorzystych ścian. Podobnie, jak w przypadku farb, należy skoncentrować się wyłącznie na specjalnych tapetach przeznaczonych do łazienek. Dobrze sprawdzą się np. tapety winylowe, które posiadają dodatkową warstwę ochronną i mogą być użytkowane w wilgotnych miejscach.

Nowoczesna łazienka bez płytek. Jakich materiałów użyć zamiast glazury?

Drewniane elementy wykończeniowe do łazienki

Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli w efektowny sposób wykończyć łazienkę jest umieszczenie w niej drewnianych elementów. Podłogę można wyłożyć litymi deskami z egzotycznego drewna, które zabezpieczone impregnatem będzie odpowiednie do łazienki. Na ścianach można natomiast ułożyć zaimpregnowaną drewnianą boazerię, która nada pomieszczeniu ciepłego, przytulnego charakteru.

W sprzedaży dostępne są także specjalne rodzaje glazury naśladującej naturalny wygląd i fakturę drewna. Z reguły są one tańsze w zakupie od klasycznych płytek i drewna, a ich wygląd pozwala na nadanie pomieszczeniu oryginalnego, rustykalnego wystroju.

Szkło w łazience bez płytek

Innym, coraz popularniejszym w ostatnich latach rozwiązaniem jest zastępowanie klasycznej glazury szklanymi panelami. Duże, wykonane ze szkła elementy pozwalają optycznie rozjaśnić i powiększyć pomieszczenie oraz nadać mu ekskluzywnego, minimalistycznego charakteru. Szklane panele mogą występować w jednolitym kolorze lub z grafikami, co pozwala na wyczarowanie za ich pomocą nietypowego wystroju.