Ogrzewanie hali produkcyjnej

W Polsce powstało i funkcjonuje wiele hal produkcyjnych. Inwestycja w nie zwraca się dość szybko, ale trzeba pamiętać o jej odpowiednim ogrzewaniu. Właściciele stawiają na sposoby, które wiążą się z możliwie najniższymi kosztami, zwłaszcza w obecnych czasach jest to bardzo ważne. Zadbanie o najlepszy sposób ogrzewania hali produkcyjnej znacząco wpływa na jej efektywne eksploatowanie.

Efektywne ogrzewanie hal produkcyjnych

W małych halach produkcyjnych problemem są znaczne utraty ciepła i to w stosunkowo krótkim czasie. Powodem jest najczęściej regularne otwieranie drzwi, bram i ciągle duży ruch pojazdów. Często potrzebny jest zakup specjalnych urządzeń grzewczych, co podnosi koszty utrzymania, ale to element niezbędny. System ogrzewania powinien być wybierany na podstawie przeznaczenia obiektu. Dostępne są właściwie dwa systemy grzewcze do wyboru, pierwsze rozwiązanie zakłada brak zależności z innymi źródłami ciepła. Zalicza się do nich tradycyjne grzejniki, klimatyzacje oraz promienniki podczerwieni. Druga opcja to systemy zintegrowane z wdrożonymi na stałe instalacjami wentylacyjnymi.

Ogrzewanie hali produkcyjnej

Każde rozwiązanie jest dobre

Zastosowanie systemu konwekcyjnego opiera się na zasadach fizyki. Zgodnie z nimi ciepłe powietrze przedostaje się do góry, a zimne znajduje się na dole. Urządzenia opierające działanie na tej zasadzie wymuszają więc ciągły ruch mas powietrza. W przypadku dużych hal to rozwiązanie może nie przynosić spodziewanych rezultatów, chociaż z pewnością doprowadzi do ogrzania powierzchni. Ogrzewanie powietrzne ma większą efektywność, ponieważ wykorzystuje we właściwy sposób powietrze będące w halach. Jest ono ogrzewane do odpowiedniej temperatury i następnie rozprowadzane po całej powierzchni. Skuteczną opcją jest też ogrzewanie radiacyjne, ale polega ono na zupełnie innych zasadach fizyki. Niwelowana jest wówczas zbędna rotacja mas powietrza, a za ogrzewanie konkretnych miejsc odpowiedzialne są fale podczerwone. Wykorzystują one w pełni wytworzoną energię. Jak widać każdy sposób ma swoje lepsze i gorsze strony, zawsze można wykorzystać kilka rozwiązań jednocześnie.