Roboty SCARA – bezkonkurencyjne rozwiązania dla przemysłu na miarę XXI wieku. Najważniejsze informacje

Aby skutecznie udoskonalać procesy przemysłowe w zakładach produkcyjnych, a tym samym odciążyć pracowników oraz unowocześnić standardy na poszczególnych etapach produkcji, konieczna jest właściwa automatyzacja, w tym przede wszystkim najwyższej klasy robotyzacja produkcji. Jednym z typów robotów, na którym oparte są w większości przypadków współczesne linie produkcyjne, jest robot typu SCARA. O więcej informacji na jego temat zapytaliśmy przedstawicieli firmy ACaRS, którzy o robotyce i automatyce przemysłowej wiedzą niemal wszystko. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Specjalistyczne rozwiązania dla przemysłu produkcyjnego

Robotyka produkcji ma za zadanie tworzyć rozwiązania dla przemysłu sprawdzające się w naprawdę trudnych obszarach produkcji, które dotychczas nie mogły być automatyzowane, np. z uwagi na konieczność spełnienia określonych norm bezpieczeństwa. Przykładem takich rozwiązań są roboty SCARA, które sprawdzają się zwłaszcza w miejscach, gdzie zapotrzebowanie powierzchniowe do instalacji robota jest minimalne. Najczęściej rozwiązania typu SCARA wymagają mniej miejsca niż np. roboty kartezjańskie albo delta o takim samym zasięgu.

Robotyka produkcji z ramieniem SCARA

Roboty SCARA to popularne rozwiązania dla przemysłu produkcyjnego, wykorzystywane do niewielkich aplikacji montażowych. Nazwa „SCARA” to akronim od zwrotu „Selective Compliance Articulated Robot Arm”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza - ramię robota do montażu selektywnej zgodności lub ramię robota przegubowego do selektywnej zgodności (ramię w osiach X i Y porusza się obrotowo względem siebie i liniowo w osi Z).

Robot SCARA jest zbudowany z dwóch połączonych u podstawy członów i ich łącznika. Zaletą tego rozwiązania jest dwuprzegubowy układ ramion, podobny do tych ludzkich, stąd też często używa się terminu „przegubowy”. Robotyka produkcji z taką funkcją umożliwia wysunięcie ramienia do ograniczonej przestrzeni, a następnie cofnięcie lub „złożenie” go, aby nie przeszkadzało. Do sterowania ruchem robota w płaszczyźnie XY stosuje się zasady kinematyki odwrotnej dwóch niezależnych silników oraz interpolacji w przegubach J1 oraz J2.

Roboty SCARA – bezkonkurencyjne rozwiązania dla przemysłu na miarę XXI wieku. Najważniejsze informacje

Automatyka dla przemysłu z mistrzowską szybkością i powtarzalnością

Roboty SCARA, jako doskonała oferta dla przemysłu, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest podnoszenie i umieszczanie, a także montaż małych elementów wymagających ich przeniesienia z punktu A do B. Można je z powodzeniem wykorzystywać również do wkręcania, na przykład śrub, a także w aplikacjach dozowania (np. klejenie, uszczelnianie) jako urządzenia do chwytania elementów i manipulowania nimi przed dyszą dozującą. Istnieje także możliwość montażu narzędzi dozujących bezpośrednio na wałku obrotowym robota.

Szybkość to ważny czynnik w wyborze robota, a rozwiązania SCARA są jednymi z najszybszych na rynku. Kiedy więc czas trwania cyklu ma kluczowe znaczenie w procesie produkcyjnym, warto postawić na robota typu SCARA. Ponadto ich powtarzalność jest prawdopodobnie największa ze wszystkich typów robotów dostępnych obecnie na rynku. Doskonała regularność tych urządzeń jest szczególnie ważna podczas montażu małych elementów, gdzie dopuszczalne tolerancje wynoszą zaledwie kilka mikronów.