Tarcze do cięcia metalu – jak wybrać odpowiednie?

Tarcze do cięcia metalu to podstawowe akcesoria niezbędne do pracy przy obróbce metali różnego rodzaju. Każda praca wymaga doboru odpowiednich, właściwie dopasowanych narzędzi, aby możliwe było osiągnięcie w pełni zadowalających jej rezultatów. Szczególne znaczenie ma to w przypadku tarcz, które dostępne są w różnych konfiguracjach. W jaki sposób należy dobierać tarcze do cięcia metalu, aby w pełni wywiązały się z powierzonego im zadania?

Twardość tarczy a rodzaj obrabianego metalu

Tarcze do cięcia metalu posiadają zróżnicowane parametry użytkowe. Jednym z najważniejszych z nich jest twardość tarczy, która ma ogromne znaczenie w przypadku cięcia metali. Nieprawidłowo dopasowana pod tym względem tarcza będzie nie tylko szybciej się zużywała, ale także może nie pozwolić na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów pracy. Wybór tarczy o odpowiedniej, dopasowanej do obrabianego materiału twardości w największym stopniu warunkuje także na to, czy dana piła dobrze poradzi sobie z cięciem innych metali niż te typowo lekkie. Wybór właściwej pod względem twardości tarczy pozytywnie wpływa także na tempo oraz komfort pracy.

Twardość tarcz do cięcia metalu jest określana na podstawie siły, jakiej należy użyć, aby możliwe stało się oderwanie z niej drobin ścierniwa. W trakcie przeprowadzania cięcia metalu stopniowo odbywają się z krawędzi tarczy zużyte ścierniwa oraz odsłaniają się nowe i ostre – pozwala to na cięcie metalu bez nadmiernego przegrzewania ostrza tarczy oraz bez konieczności stosowania dodatkowego nacisku. Dopasowanie tarczy jest stosunkowo proste – wystarczy kierować się jedną, podstawową zasadą: do materiałów miękkich pasują tarcze twarde, natomiast metale twarde wymagają zastosowania tarcz miękkich.

Tarcze do cięcia metalu – jak wybrać odpowiednie?

Tarcze do cięcia metalu i ich zróżnicowane rozmiary

Tarcze do cięcia metalu występują w różnych rozmiarach, co pozwala na ich prawidłowe dopasowanie do rodzaju prowadzonych prac. Standardowa średnica otworu tarczy wynosi 22,2 mm, a tym, na co musimy zwrócić szczególną uwagę wybierając akcesoria jest średnica samej tarczy. W sprzedaży znajdziemy tarcze do cięcia metalu o średnicy 115 mm, 125-150 mm, 210-230 mm oraz 350-400 mm. Warto pokrótce omówić każdą z nich, aby podpowiedzieć, jakie tarcze nadają się do prowadzenia jakich prac.

Dostępne w sprzedaży tarcze do cięcia metalu o średnicy 115 mm najlepiej sprawdzają się w małych piłach oraz mini szlifierkach. Warto po nie sięgnąć, jeśli wykonujemy lekkie prace, obrabiamy aluminium lub inne, mniej wymagające metale. Warto jednak mieć świadomość, że nie są one przystosowane do pracy przy dużych prędkościach. Tarcze o średnicy mieszczącej się w przedziale 125-150 mm są dobrym wyborem do narzędzi o mocy silnika powyżej 900 W oraz do szlifowania stali. Tarcze 210-230 mm montuje się w urządzeniach o mocy 2000 W i większej, dobrze sprawdzają się do prac prowadzonych pod różnymi kątami oraz do obrabiania metali o średniej twardości. Taśmowe cięcie różnego rodzaju metali jest natomiast możliwe przy użyciu tarcz 350-400 mm, które są wykorzystywane w przemyśle m. in. do cięcia szczególnie wymagającej pod względem obróbki stali.