Wełna skalna - dlaczego jest najlepszym materiałem do ocieplenia poddasza?

Wełna skalna to od lat jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów izolacyjnych. Trudno się temu dziwić. Oferuje długą listę zalet - zapewnia doskonałą izolację termiczną, jest łatwy w montażu i stosunkowo tani. Między innymi dlatego, tak chętnie sięgają po niego osoby ocieplające poddasze.

Co to jest wełna skalna?

Wełna skalna jest wytwarzana ze skały bazaltowej, która została rozdrobniona na małe włókna i przędzona na przędzę. Powstały w ten sposób produkt ma wiele zastosowań, w tym izolację termiczną budynków, ochronę przeciwpożarową oraz zabezpieczanie przed dźwiękami.

Materiał ten wytwarzany jest w procesie zwanym spiekaniem, który polega na podgrzewaniu bazaltu lub wapienia w wysokiej temperaturze w celu uzyskania jednolitej masy cząstek skalnych. Materiał ten jest następnie przędzony we włókno przy użyciu ciepła i ciśnienia. Produkt końcowy wygląda jak gruboziarnista wełna i jest dostępny w różnych rozmiarach.

Wełna skalna - dlaczego jest najlepszym materiałem do ocieplenia poddasza?

Jakie są zalety korzystania z wełny skalnej?

Wełna skalna ma pewne zalety, które wyróżniają ją na tle innych materiałów izolacyjnych. Przede wszystkim jest bardziej energooszczędna niż wiele innych rodzajów izolacji, ponieważ lepiej niż one opiera się przenikaniu ciepła. Oznacza to, że używając wełny skalnej do ocieplenia budynku, będziesz zużywał mniej energii na ocieplenie budynku - znacząco przyczyni się to do redukcji rachunków za ogrzewanie.

Kolejną zaletą stosowania wełny skalnej jest to, że jest ona doskonałym izolatorem, zwłaszcza jeśli chodzi o izolację akustyczną i tłumienie drgań. Pomaga ona zredukować niepożądany hałas pochodzący ze źródeł zewnętrznych, takich jak ruch uliczny czy maszyny. Chroni również przed niepożądanymi wibracjami, które w przeciwnym razie mogłyby zostać przeniesione na ściany domu lub biura.

Dodatkowo wełna skalna jest wysoce odporna na uszkodzenia spowodowane wilgocią, co czyni ją idealnym materiałem do stosowania w piwnicach, gdzie występuje stałe narażenie na działanie pary wodnej.

Za wyborem tego materiału przemawia jeszcze jeden fakt: wełna skalna nie zawiera materiałów organicznych, które łatwo się palą, więc nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia w domu - jak to może mieć miejsce w przypadku izolacji z włókna szklanego, gdy jest ona wystawiona na działanie wysokich temperatur.

Źródło: https://mineralnawelna.pl/