Wygodne schody wewnętrzne – na co zwracać uwagę przy ich budowie?

Schody wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję stricte użytkową – ładne i wygodne schody są bowiem także efektownym elementem dekoracyjnym, który jest w stanie podnieść walory estetyczne każdego domu. Aby schody właściwie spełniały swoją funkcję oraz były maksymalnie komfortowe w codziennym użytkowaniu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów konstrukcyjnych.

Jedno-, dwu- i trójbiegowe schody wewnętrzne

Projekt schodów wewnętrznych powinien być wykonany już na etapie projektowania całego domu. Pozwoli to na umiejętne rozmieszczenie wszystkich elementów oraz zapewni pomieszczeniom właściwy rozkład. Najczęściej spotykanym rodzajem schodów wewnętrznych są schody jednobiegowe, które są także najtańsze w realizacji oraz zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Schody jednobiegowe, ze względu na brak spocznika, nie są jednak polecane do domów, w których mieszkają osoby starsze, ludzie o ograniczonej sprawności ruchowej oraz dzieci.

Schody dwubiegowe posiadają natomiast praktyczny spocznik, którego obecność pozytywnie wpływa na komfort ich użytkowania. Ich dodatkowym atutem jest także zajmowanie stosunkowo niewielkiej ilości miejsca, przez co dobrze sprawdzą się w małych domach. Zdecydowanie najrzadziej spotykanymi rozwiązaniami są natomiast schody trójbiegowe, które łamią się na trzy części i podzielone są na dwa spoczniki. Takie schody zajmują dość dużo miejsca, przez co są wykorzystywane rzadziej od schodów jedno- i dwubiegowych.

Wygodne schody wewnętrzne – na co zwracać uwagę przy ich budowie?

Wygodne schody wewnętrzne. Jakie rozwiązania są najlepsze?

Najlepszym rozwiązaniem do domów jest wybór schodów ze spocznikiem, którego obecność pozwoli odpocząć nogom w trakcie pokonywania schodów. Bardzo ważnymi elementami wpływającymi na komfort korzystania ze schodów są także konstrukcja oraz wymiary stopni. Wygodne schody nie mogą być zbyt strome, a ich kąt ich nachylenia nie powinien przekraczać 36°. Wysokość każdego stopnia nie powinna być natomiast większa niż 19 cm, ale najlepszym rozwiązaniem będzie jego ustalenie na 15 cm.

Przy projektowaniu schodów wewnętrznych warto zwrócić uwagę także na szerokość poszczególnych stopni, która powinna mieścić się w przedziale między 30 a 32 cm. Istotne znacznie dla wygody pokonywania schodów ma także szerokość ich biegu. Jeśli chcemy, aby na schodach jednocześnie mogły mijać się dwie osoby, szerokość biegu powinna wynosić co najmniej 120 cm. Dla schodów przeznaczonych dla jednej osoby szerokość biegu powinna zawierać się natomiast w przedziale od 80 do 100 cm.

Właściwie zaprojektowane wygodne schody wewnętrzne nie powinny liczyć zbyt dużo stopni. Przyjmuje się, że najkorzystniejszy jest przedział od 9 do 12 stopni. Warto także wiedzieć, że ze względów ergonomicznych liczba stopni powinna być nieparzysta. Wynika to z prostego faktu, że większość ludzi pokonywanie schodów rozpoczyna od wejścia na nie prawą stopą – w przypadku nieparzystej liczby stopni zakończenie pokonywania schodów mogłoby zakończyć się mało przyjemnym stąpnięciem.

Więcej przydatnych informacji na temat konstrukcji schodów wewnętrznych oraz praktycznych porad znaleźć można na stronie: https://domnowoczesny.com/artykul/wspolczesne-i-wygodne-schody-wewnetrzne.html.