Żarówki – podstawowe informacje, rodzaje i budowa

Nawet najlepiej zaprojektowane pomieszczenie nie stworzy unikatowego klimatu, gdy nie jest odpowiednio oświetlone. Obecnie, emisja światła jest jednym z najistotniejszych elementów całej aranżacji wnętrz. Większość osób nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez podziału oświetlenia na podstawowe i dodatkowe.

Jak wiemy, kluczowym urządzeniem w kontekście światła w pomieszczeniach jest żarówka. To ona na stałe kojarzy się nam z jasnością i pomimo wynalezienia wielu innych źródeł, wciąż możemy spotkać ją w każdym domu. Poniżej przedstawimy kluczowe informacje odnośnie żarówek oraz postaramy się zobrazować, jak długą drogę przebyły te sprzęty od momentu ich wynalezienia.

Budowa i historia

Biorąc pod uwagę szacunki dotyczące istnienia świata, żarówka prezentuje się jako młody, a wręcz nowoczesny wynalazek. Niemniej jednak, należy mieć na uwadze, że została ona wynaleziona niespełna 200 lat temu. Uznaje się ją za największe odkrycie XIX wieku, a spekulacje odnośnie wynalazcy nie ustają po dziś dzień. W teorii mówi się, że był to Thomas Edison. Inne źródła podają, że jako pierwszy patent w tym kierunku uzyskał Joseph Wilson Swan. Niezależnie od tego, kto jednak był wynalazcą, należy oddać tej osobie szacunek, gdyż w znaczny sposób pchnęła ona świat do przodu.

Budowa standardowej żarówki jest nieskomplikowana, a składa się ona z gwintu, klosza i elementu świecącego. Czym jednak jest to ostatnie? Dziś moglibyśmy powiedzieć o diodzie, jednak w pierwotnym założeniu był to drut wolframowy. Materiał ten charakteryzował się wysoką odpornością na topnienie, przez co możliwe było nagrzanie go do takiego poziomu, w którym zaczynał on emitować światło.

Żarówki – podstawowe informacje, rodzaje i budowa

Rodzaje żarówek

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na przestrzeni tylu lat urządzenie to przybierało nowe formy i powstawało przy użyciu nowych technologii. Oczywiście, mając na myśli rodzaje żarówek, nie chodzi nam o wygląd ich klosza, lecz właśnie o wykorzystywaną przez nie metodę emisji światła. Na ten moment wyróżniamy takie źródła światła, jak:

- żarówki żarowe

- żarówki halogenowe

- świetlówki

- żarówki LED

Z pewnością, jesteśmy w stanie skojarzyć każdy z powyższych typów. Co ciekawsze, wymienione na ostatnim miejscu, a zarazem najnowsze typy żarówek, mogą występować jako źródła światła smart. Oznacza to, że przy ich użyciu możliwe jest włączenie do sieci WiFi i dowolne sterowanie nimi z aplikacji na naszych smartfonach.

Aktualnie stosowane żarówki

Chociaż w wielu domach lub budynkach użytku publicznego, wciąż możemy spotkać każdy z powyższych rodzajów źródeł światła, to aktualnie najczęściej wykorzystywanym jest właśnie dioda LED. Cechuje się ona niskim zużyciem energii elektrycznej, a to z kolei wiąże się z niższymi rachunkami za prąd. Dane urządzenia są także dość żywotne i posiadają długie gwarancje od producentów.

Co więcej, mając do dyspozycji wcześniej wspomniane źródła światła smart, możemy nie tylko zdalnie włączać i wyłączać żarówki, lecz także sterować ich jasnością czy barwą. Na ten moment, jest to najnowszy i najbardziej opłacalny sposób na oświetlenie wnętrz w budynkach.