Frezarka CNC - czym jest?

W przemyśle wykorzystuje się wiele urządzeń, których zadaniem jest ułatwianie wykonywania poszczególnych czynności. Jednym z niezbędnych przedmiotów jest frezarka. Znajduje zastosowanie właściwie w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym ma się do czynienia z ciężkim przemysłem.

Do czego służy frezarka CNC?

Do prac podejmowanych na powierzchniach płaskich wykorzystuje się frezarki CNC. Urządzenie to służy do obróbek skrawaniem, najlepiej sprawdza się na powierzchniach płaskich oraz przy kształtowaniu rowków. To jednak nie koniec możliwości tego rodzaju frezarki, ponieważ przydaje się również do obrabiania kół zębatych i gwintów. Aby frezowanie przebiegało możliwie najlepiej konieczne jest wprowadzenie urządzenia w ruch obrotowy. Dochodzi wówczas do przesuwania się urządzenia po powierzchni i jednocześnie powstają modyfikacje materiału.

Frezarka CNC - czym jest?

Dopasowanie frezarki CNC do potrzeb

Dzięki dostępności wielu rodzajów frezarek na rynku znacznie łatwiej dobrać taką, która będzie odpowiadała konkretnym potrzebom. Do użytku indywidualnego najlepiej nadają się frezarki uniwersalne, nieco inaczej wygląda kwestia dopasowania sprzętu dla profesjonalistów. W tym przypadku warto wybrać na przykład frezarkę pionową, poziomą lub taką, która idealnie sprawdzi się w pracy z drewnem, gwintami, czy kołami zębatymi.

Podział frezarek ze względu na położenie wrzeciona

Wśród rodzajów frezarek znajdują się na przykład górnowrzecionowe, czyli wrzeciono znajduje się nad stołem. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się przy masowej obróbce różnych przedmiocie. Dzieje się tak, gdyż poszczególne prace można wykonywać na ich całym obwodzie. Frezarki dolnowrzecionowe natomiast należy obsługiwać z większą ostrożnością, wymagana jest większa wprawa i umiejętności. Trzecim rodzajem frezarki jest równowrzecionowa, w której wrzeciono umieszczone jest nad i pod stołem. Doskonale widać zatem, że dopasowanie frezarek CNC do potrzeb nie powinno przysparzać większych problemów, wystarczy zapoznać się z ich głównymi parametrami i funkcjami.