Jak zrobić oryginalną i wygodną pufę z opony?

Pufy to wspaniałe dodatki dekoracyjne, które świetnie odnajdą się w praktycznie każdym domowym wnętrzu. Doskonale nadają się do umieszczenia m. in. w salonie, sypialni, dziecięcym pokoju oraz w ogrodzie. Mogą pełnić zarówno funkcję ozdobną w efektowny sposób dekorując pomieszczenie, jak i użytkową stając się dodatkowym miejscem do siedzenia. Jak samodzielnie wykonać oryginalną pufę ze starej opony?

Pufa z opony dla miłośników ręcznie robionych przedmiotów

Jeśli mamy w garażu stare opony zamiast je wyrzucać możemy wykonać z nich oryginalne siedzisko do domu lub ogrodu. Pufa z opony świetnie sprawdzi się jako wygodne, niskie siedzisko dla dziecka lub osoby dorosłej, a także może być wykorzystana jako praktyczny podnóżek, który da wytchnienie dla zmęczonych stóp. To znakomity pomysł na wykorzystanie starych opon, który przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom idei zero waste oraz recyklingu.

Wbrew pozorom, wykonanie pufy z opony nie jest ani trudnym, ani szczególnie pracochłonnym zadaniem. Do jej wykonania potrzebujemy starej opony w dowolnym rozmiarze (świetnie sprawdzi się zarówno mniejsza opona samochodowa, jak i duża pochodząca np. od tira), dwóch płyt MDF o grubości ok. 6 mm, 6 szt. śrub, wiertarki, pistoletu z klejem do klejenia na gorąco oraz materiału do wykończenia siedziska. Możemy postawić zarówno na sznurek sizalowy, jak i wybraną tkaninę.

Jak zrobić oryginalną i wygodną pufę z opony?

Pufa z opony krok po kroku – sposób wykonania

W pierwszej kolejności należy dopasować płytę MDF do średnicy opony i przyciąć ją w kształt koła pasującego rozmiarowo do opony. Starannie przyciętą płytę umieszczamy na umytej i wysuszonej oponie i wywiercamy w niej 3 otwory wokół krawędzi. Otwory muszą koniecznie przebijać oponę, aby możliwe było przymocowanie płyty do gumy za pomocą śrub. W otwory wkręcamy śruby przytwierdzając tym samym płytę do opony. Tę samą czynność powtarzamy także dla spodniej części opony.

Następnie bierzemy sznurek sizalowy i pistolet z klejem do klejenia na gorąco. Niewielką ilość kleju nanosimy na środek płyty i zaczynając od centralnej jej części płyty zaczynamy owijać sznurek wokół własnej osi tworząc kolejne okręgi ze sznurka. Podobnie postępujemy ze spodnią częścią płyty MDF przykręconą do opony. Kiedy góra i dół naszego siedziska są już dokładnie owinięte sznurkiem pora starannie pokryć nim także boczną część opony, co robimy owijając dokładnie sznurek wokół gumy. Całość możemy dodatkowo wykończyć bezbarwnym lakierem, który nada pufie połysku oraz zabezpieczy ją przed wilgocią.

Pufa z opony może zostać oklejona także wybranym materiałem, co pozwoli dopasować ją do kolorystyki i stylu pomieszczenia. Siedzisko można także wzbogacić dodatkiem miękkiej gąbki, która sprawi, że będzie miększe oraz wygodniejsze do siedzenia. Modna pufa z opony nie jest trudna w samodzielnym wykonaniu, jednak wymaga pewnych zdolności manualnych, odpowiednich narzędzi oraz poświęcenia czasu na jej realizację. Osoby, które marzą o takim efektownym meblu do swojego domu, ale nie mają czasu na jego samodzielne wykonanie mogą także kupić już gotową pufę i bez wysiłku wzbogacić jej dodatkiem swój dom lub ogród.