Najczęściej popełniane błędy przy budowie domu

Zaczynając budowę domu chcemy unikać błędów, które mogłyby być dla nas kosztowne. Jak się okazuje na każdym terenie budowy zdarzają się mniejsze lub większe nieprawidłowości, które mogą zostać niezauważone przez osobę która nadzoruje plac budowy. Tuż przed rozpoczęciem prac dobrze jest zapoznać się z błędami, które są najczęściej popełniane. Dzięki temu możemy uniknąć niejednego  problemu oraz wielu wydatków, których nie zaplanowaliśmy. Jak się okazuje pierwsze błędy możemy popełnić jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Błędy na etapie planowania budowy

Najczęściej popełnianym błędem jest nabycie projektu bez rozważenia planu zagospodarowania przestrzeni. Niekiedy okazuje się, że na danym terenie dom, którego projekt zakupiliśmy nie może zostać wybudowany. W takiej sytuacji trzeba wykonać zmiany w projekcie, które mogą okazać się drogie lub kupić nową dokumentację.

Następnym często popełnianym błędem przed rozpoczęciem prac jest zatrudnienie nieadekwatnego kierownika budowy. Kierownik budowy powinien posiadać niezbędną wiedzę oraz praktykę. Warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób zarządza on pracami na placu budowy i jak go organizuje. Obowiązkiem osoby odpowiedzialnej za plac budowy jest pozostawanie w stałym kontakcie z inwestorem, dlatego ważne jest aby zatrudnić otwartego i komunikatywnego kierownika.

Najczęściej popełniane błędy przy budowie domu

Błędy w stanie zerowym

 Bardzo często błędem są zbyt głębokie wykopy. Tego typu prace muszą być bardzo precyzyjne. Takie  błędy zazwyczaj są uzupełniane powybieranym wcześniej gruntem. Jak wiadomo uzupełnione już podłoże nie jest już na tyle stabilne, co może skutkować nierównomiernym osiadaniem budynku.

Kolejnym niedopatrzeniem może być nieprecyzyjne wyprowadzenie poziomu i pionu ścian. Nawet drobne nierówności mogą być przyczyną problemów w osadzaniu okien i drzwi. Źle wprowadzony pion oraz poziom powoduje budowę krzywych ścian. Krzywizny te mogą zostać zakamuflowane, jednak będzie to dodatkowy wydatek np. na tynk.

Stan surowy otwarty

W stanie surowym otwartym początkowy problem może uwidaczniać się już w czasie wylewania podłogi na gruncie. Czasami „majstrowie” odstępują od wykonania zbrojenia podłogi co może wywołać pękanie podłogi.

W czasie wykonywania prać należy także dobrze dopilnować budowy schodów. Należy wykonywać pracę zgodnie z projektem, ponieważ każda zmiana położenia stopni może powodować duże trudności. Normy mówią, że wysokość stopni musi zawierać się w zakresie 14-19 cm, natomiast szerokość nie może być mniejsza niż 30cm.  Niekiedy fachowcy nie biorą pod uwagę dodatkowych wysokości, które wynikają z wykonania posadzek na górnej kondygnacji.

Stan surowy zamknięty i nadmierne oszczędności

Najczęstszym błędem, który jest dość banalny i może zdarzyć się na każdym etapie budowy to zatrudnienie nieodpowiednich fachowców. Niekompetentni fachowcy potrafią popsuć każdą pracę budowlaną, co skutkuje poprawkami a co za tym idzie inwestor ponosi dodatkowe koszty.

Szukanie przesadnych oszczędności jest kolejnym błędem popełnianym na placu budowy. Kupowanie najtańszych materiałów takich jak tynk, beton czy zaprawa skutkuje pojawieniem się wielu problemów ale dopiero w czasie użytkowania budynku. Często mówi się aby zrezygnować z wielospadowego dachu i dodatkowego rozbudowywania, ponieważ to zwiększa koszty inwestycji. Dzięki temu nie trzeba oszczędzać na materiałach budowlanych a możemy zmieścić się w budżecie przeznaczonym na inwestycję.