Pod skrótem ERP kryje się nazwa oprogramowania służącego do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Działanie podejmowane są na wielu płaszczyznach: sprzedaży, finansach, księgowości, magazynowania, kadr, zaopatrzenia, produkcji i wielu innych. Cechą wyróżniającą to rozwiązanie jest wykonywanie wszystkich czynności na jednej bazie danych. Wystarczy wprowadzić informacje na temat jakości sprzedaży z danego okresu, a są one widoczne dla innych użytkowników, w całkowicie innym dziale.
Systemy ERP i ich historia
Historia powstania i rozwoju systemów ERP nie jest dość długa, ponieważ prototyopy powstały już niedługo po II wojnie światowej. Były wówczas nazywane MRP, co oznaczało w języku angielskim Material Requirements Planning. Dzięki uzyskaniu powszechnego dostępu do Internetu osiągnięto nowy poziom zarządzania, czyli dzisiejszy ERP. Ma on strukturę modułową, dlatego wpisuje się w oczekiwania i potrzeby każdej z firm, niezależnie od branży, w której działa. Przy czym producenci zadbali o to, aby przedsiębiorstwo mogło wybierać tylko te moduły, które są faktycznie potrzebne. Oczywistym jest, że zapotrzebowanie na moduł produkcyjny w firmie handlowej nie ma większego sensu.
Elastyczność systemu ERP
Należy wspomnieć o zaawansowanej wręcz elastyczności systemów ERP, ponieważ wszelkie moduły można bez problemu dostosować do sposobu funkcjonowania firmy. Przydadzą się między innymi formatki, widoki, procesy biznesowe oraz szeroko pojęta funkcjonalność. Wyznacznikiem elastyczności jest także wpisywanie się w istniejącą już insfratrukturę IT przedsiębiorstwa. Współczesne systemy ERP dostosowują się bez problemu do wielkości firmy i procesów, celów biznesowych. Bierze pod uwagę także ewentualną wielodziałowość. Przy czym wzrost liczby użytkowników systemu nie ma znaczenia dla szybkości jego działania. Te wszystkie zalety mają szansę się sprawdzać, ale tylko dzięki pozostawienie systemu pod profesjonalną opieką. Krótko mówiąc zatem, potrzebne jest pełne wsparcie producenta, ewentualnie dostawcy.