Wybieramy szafkę łazienkową pod umywalkę! Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Szafka łazienkowa to podstawowy mebel, którego nie powinno zabraknąć w żadnej dobrze wyposażonej łazience. Jej zadaniem jest zapewnienie dodatkowego miejsca na przechowywanie środków czystości oraz ukrycie przed wzrokiem syfonu oraz elementów instalacyjnych umywalki. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnego rodzaju szafek łazienkowych. Jaki mebel warto kupić?

Szafka łazienkowa pod umywalkę wisząca czy stojąca?

Szafki łazienkowe pod umywalkę zasadniczo występują w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest klasyczna stojąca szafka łazienkowa, którą ustawia się bezpośrednio pod umywalką. Wyposażona w stabilne, w większości przypadków regulowane nóżki, ładnie komponuje się z zainstalowaną w łazience umywalką tworząc wraz z nią komplet. Stojące szafki zwykle wyposażone są w otwierane drzwiczki oraz jedną lub dwie półki w środku, na których możemy przechowywać środki czystości i inne akcesoria łazienkowe. Szafka łazienkowa stojąca zazwyczaj oferuje większą pojemność w porównaniu do swojego podwieszanego odpowiednika oraz posiada klasyczny design, który przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych rozwiązań.

Drugim, popularniejszym obecnie wariantem jest szafka łazienkowa wisząca. Jest pozbawiona nóżek i mocowana bezpośrednio do ściany, co pozwala na stworzenie bardziej nowoczesnego wystroju w łazience. Szafka łazienkowa podwieszana zazwyczaj wyposażona jest w wysuwane szuflady, które doskonale sprawdzą się do przechowywania środków czystości, ręczników oraz innych akcesoriów łazienkowych. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim łatwość w sprzątaniu pod meblem – brak nóżek ułatwia bowiem mycie podłogi oraz zachowanie czystości bezpośrednio pod szafką. Szafka łazienkowa wisząca doskonale pasuje do nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych łazienek oraz dużych pokojów kąpielowych, w których nie ma potrzeby umieszczania większego, bardziej pojemnego mebla pod umywalką.

Wybieramy szafkę łazienkową pod umywalkę! Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Materiał wykonania szafki łazienkowej i jej design

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup klasycznej szafki łazienkowej stojącej, czy zamiast niej wybierzemy nowocześniejszy mebel podwieszany, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na materiał i jakość jego wykonania. Szafka łazienkowa, podobnie jak inne meble umieszczane w pokoju kąpielowym, powinna być wykonana z trwałych i odpornych na działanie wilgoci materiałów. Szafki łazienkowe najczęściej produkowane są z drewna lub płyt MDF pokrytych warstwą laminatu, szkła, a także metalu. Przed zakupem warto upewnić się przede wszystkim, czy dany mebel może być użytkowany w warunkach podwyższonej wilgotności.

Dobrej jakości szafka łazienkowa powinna być nie tylko trwała i atrakcyjna wizualnie, ale także pasować kolorystycznie do wystroju oraz pozostałych elementów obecnych w łazience. Z tego powodu najkorzystniej kupować ją w komplecie z innymi meblami łazienkowymi, co pozwoli nam na stworzenie spójnego i estetycznego wyglądu całego pomieszczenia. Bardzo ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest kolor szafki, jej design oraz wygląd i jakość uchwytów. Każdy element powinien być starannie wykonany oraz trwały, gdyż zagwarantuje to nam bezproblemowe użytkowanie mebla przez długi czas.