Zasłony w salonie - jak wybrać?

Salon to jeden z najważniejszych pomieszczeń w domu, gdzie spędza się dużo czasu i przyjmuje gości. Wybór odpowiednich zasłon do salonu może wydawać się łatwy, ale nie do końca tak jest. Trzeba wziąć pod uwagę klika aspektów, które omawiamy poniżej.

Jakie zasłony do salonu wybrać?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba przemyśleć jest oczywiście kolor. Powinien on pasować do całego wystroju pomieszczenia lub stanowić ciekawy kontrast. Warto również rozważyć wzór zasłon. Powinien on być dopasowany do stylu pomieszczenia lub stanowić ciekawy akcent. Trzeba jednak uważać, aby wybierając kolor i desenie nie przesadzić z ilością wzorów w pomieszczeniu czy nie stworzyć miejsca pełnego różnorodnej, kłócącej się ze sobą ferii barw. Wystrój salonu ma sprzyjać odpoczynkowi i reklamowi dlatego przesada nie jest wskazana.

Następnym krokiem jest wybór materiału, z którego uszyte są zasłony. Najważniejsze jest, aby był on odpowiednio gruby, aby chronił pomieszczenie przed światłem słonecznym, jeżeli taki efekt chce się osiągnąć. Natomiast, gdy zasłony mają być tylko dekoracją, można z powodzeniem wybrać cienki materiał.

Zasłony w salonie - jak wybrać?

Ponadto należy upewnić się, że materiał jest łatwy w utrzymaniu w czystości i łatwo zejdą z niego plamy czy zabrudzenia. Ważne tez jest, jeśli zasłony wymagają prasowania, aby prasowały się łatwo i nie mięły się tak bardzo.

Nie bez znaczenie pozostaje także długość zasłon, zwłaszcza gdy mają sięgać do podłogi. Trzeba więc koniecznie dobrze wymierzyć wszystkie odległości, bo w różnych budynkach okna są na różnej wysokości tak samo jak karnisze – jedne montuje się nad oknem a inne na suficie. Bardzo prosto jest więc źle dobrać długość, dlatego lepiej kupić za długie i przyciąć niż wybrać te za krótkie.

Sposoby wieszania zasłon

Szukając zasłon do salony nie można zapomnieć, że różne zasłony mogą być zawieszone na różne sposoby na taśmie, na kółkach, specjalnych szynach czy indywidualnych zaczepach. Kupując je trzeba więc zwrócić uwagę na to, co już się ma lub chce cię mieć, gdy planuje się zmianę wystroju. Nie wszystko wszędzie się sprawdzi i zasłona z dużymi dziurami na bekę będzie bardzo źle wyglądać powieszona na tradycyjnych żabkach.

Wybór zasłon do salonu nie jest wiec taką prosta sprawą jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Całą procedurę należy wiec dokładnie przemyśleć i wymierzyć wszystko starannie, by osiągnąć pożądany efekt.