Będąc inwestorem swojego przyszłego miejsca zamieszkania z pewnością chcemy, ażeby wszystko było w nim jak najlepsze i wyszło zgodnie z naszym planem. Bacznie przyglądamy się pracy ekip, które wynajęliśmy bądź w niektórych przypadkach sami decydujemy się na stawianie konstrukcji domu.
Elementem, który jest jednak bardzo trudny do zbudowania samemu jest dach. Decydując się na samodzielne tworzenie konstrukcji dachowej i tak będziemy musieli skorzystać z czyjejś pomocy, a najlepiej jest znaleźć osoby, które się na tym znają. Warto jest jednak mieć pojęcie odnośnie całego procesu budowy więźby i późniejszego kładzenia pokryć.
Z czego składa się konstrukcja dachu?
Osoba, która w przyszłości będzie zamieszkiwała daną posiadłość, zawsze ma plan na swój dach. Wie, że będzie on posiadał określoną ilość spadów, określoną liczbę okienek oraz będzie pokryty blachodachówką. Często nie bierze się jednak pod uwagę tego, co ten dach trzyma, czyli całej więźby dachowej. To ona jest priorytetem i to w pierwszej kolejności o niej musimy pamiętać. Nie zawsze wszystko to, co sobie zaplanujemy będzie możliwe. Z tego względu najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie powie nam, gdzie możemy pozwolić sobie na dodatkowy spad i skos, a gdzie nie będzie to możliwe.
Będąc w temacie więźby warto zaznaczyć, że cała jej konstrukcja stworzona jest z drewna. Głównie są to gatunki, takie jak jodła, dąb czy grab. Podstawowymi elementami całej więźby są:
- Murłata - odpowiada ona za rozłożenie ciężaru na ściany budynku. Kładzie się ją poziomo wzdłuż muru.
- Krokiew – to właśnie ona w dużej mierze wyznacza, jak będzie wyglądał dach. Układa się je w taki sposób, w jaki planowo przebiega skos, stosując odpowiednie podpory.
- Płatew - Jedna z podpór krokwi, występująca w połowie ich długości oraz spierająca się na słupach.
- Kalenica - najwyższy punkt na dachu. To na niej łączone są wszystkie krokwie.
Etapy budowy dachu
Posiadając gotowy projekt z dokładnie obliczonymi długościami wszystkich elementów, możemy przystąpić do wznoszenia więźby. Początkowo, przy pomocy kilku osób wszystko należy zbić w jedną całość. Zaczynając od murłaty, przechodzimy do osadzania na słupach płatwi, by następnie na nich położyć krokwie i zbić je w końcowym etapie kalenicą.
Mając już zbitą więźbę, wszystko należy obić folią dachową, nazywaną również membraną. Konieczne jest w tym wypadku pamiętanie o tworzeniu zakładek łącząc jedną część folii z drugą na około 15cm. Po tym wszystkim, na położoną membranę kładziemy tak zwane kontrłaty, a prostopadle do nich - łaty. Na to wszystko możemy już bez żadnego problemu układać nasze pokrycie dachowe. Do tego etapu potrzebne będą już odpowiednie narzędzia. Istnieje wiele sklepów, w których możemy zakupić tanie akcesoria dekarskie.
Montaż i rodzaje pokryć dachowych
W teorii to, jakie wybierzemy pokrycie dachowe jest przesądzone już na samym początku. Dla osób niezdecydowanych można jednak wspomnieć, jakie są ich rodzaje. Od dawna odbywa się walka pomiędzy dachówkami, a pokryciami blaszanymi. Zarówno jedne, jak i drugie są dobre i warte uwagi. Konieczne jest jednak, aby w przypadku kupna dachówek, umocnić konstrukcję więźby, gdyż pokrycia te są bardzo ciężkie.
Pokrycia montujemy na zasadzie wkręcenia ich w łaty za pomocą odpowiednich śrub dekarskich. Przyda nam się do tego tylko i wyłącznie wkrętarka. W celu podcięcia blachy, skorzystać musimy z odpowiedniego sprzętu dekarskiego.