Czy budowa altany ogrodowej wymaga pozwolenia?

Wielkimi krokami zbliża się lato, czyli okres, w którym większość wolnego czasu staramy się spędzać na świeżym powietrzu. Wielu posiadaczy ogrodów już teraz zastanawia się więc nad stworzeniem przy domu miejsca idealnego do relaksu i wypoczynku, spożywania posiłków oraz zabawy. Taką rolę z powodzeniem może pełnić altana ogrodowa. Czy jej budowa wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia?

Czym jest altana i jaką funkcję pełni w ogrodzie?

Altana ogrodowa to zazwyczaj ażurowa konstrukcja wykonana z drewna, metalu lub innego materiału, która ustawiana jest na stałe w ogrodzie. Jej cechą charakterystyczną jest stałość – altany w przeciwieństwie do ruchomych pawilonów ogrodowych nie da się bowiem zdemontować oraz tymczasowo usunąć z działki. Nie jest to także budynek w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż zazwyczaj nie posiada zamkniętej konstrukcji, instalacji oraz innych elementów właściwych dla budowli.

Altana ogrodowa jest popularnym elementem architektonicznym, na którego postawienie we własnym ogrodzie decyduje się coraz więcej osób. Do jej wyboru skłania zróżnicowana funkcjonalność – w altanie możemy z powodzeniem schronić się przed deszczem, ochronić się przed namiarem słońca, przyjemnie spędzić czas z najbliższymi oraz zjeść posiłek na świeżym powietrzu. To, czy budowa altany wymaga formalnego pozwolenia, jest uzależnione od kilku czynników. Jakich?

Czy budowa altany ogrodowej wymaga pozwolenia?

Budowa altany we własnym ogrodzie a kwestie formalne

W przepisach prawny nie ma ścisłej definicji altany. W większości przypadków altany są jednak uznawane za obiekty budowlane polegające przepisom art. 28-30 Prawa budowlanego. Zgodnie z nimi budowa altany nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, o ile spełnione zostaną określone warunki. Pierwszy z nich dotyczy powierzchni obiektu, która nie może przekraczać 35 m2. Drugim z kolei jest liczba altan na jednej działce – nie może być ich więcej niż dwie na 500 m2 działki. Oba te warunki muszą zostać spełnione jednocześnie, aby budowa altany mogła być zrealizowana bez formalnego pozwolenia.

Osoby planujące postawienie altany na swojej działce muszą także dobrze zaplanować jej umiejscowienie. Budowa altany musi zostać zaplanowana w minimalnej odległości od granicy działki wynoszącej 1,5, 3 lub 4 m. Zróżnicowanie to wynika z rodzaju zabudowy, położenia budynków znajdujących się na sąsiedniej działce oraz planu zagospodarowania przestrzennego. Wszystko zależy jednak od konstrukcji altany i wielu innych czynników, przed przystąpieniem do prac warto więc dowiedzieć się, jak budowa altany powinna przebiegać w praktyce oraz w jaki sposób interpretowane są przepisy w danej miejscowości.

Budowę altany zawsze warto więc zgłosić do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej jeszcze przed rozpoczęciem planowanych prac. Jeśli nie otrzymamy pisemnego sprzeciwu w ciągu 30 dni, możemy bowiem bezpiecznie rozpocząć budowę obiektu. Warto to zrobić, gdyż w sytuacji, kiedy altana zostanie uznana za samowolę budowlaną, konieczne będzie jej rozebranie lub zalegalizowanie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i formalnościami.