Czym jest wentylacja mechaniczna?

Odpowiednia wentylacja jest istotnym elementem każdego budynku, czy to mieszkalnego czy gospodarczego. Najczęściej stosuje się wentylacje naturalną, jednakże nie jest to wystarczająca metoda. Najlepszym z możliwych rozwiązań, jest zaplanowanie sposobu wentylacji już na etapie planowania budynku, tylko wtedy jesteśmy w stanie zapewnić domowi odpowiedni przepływ oraz filtrację powietrza.

Już w tym stadium, warto zainwestować w wentylację mechaniczną, która w odróżnieniu od tej naturalnej nie jest zależna od warunków zewnętrznych. Jednak to nie jedyna zaleta tego typu wentylacji. Do mocnych stron wentylacji mechanicznej, bez wątpienia należy zaliczyć gwarancję uzyskania niezbędnej ilości powietrza w budynku. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, zastosowanym w tej wentylacji mamy stałą możliwość kontroli i regulacji dopływającego powietrza. 

Wentylacja mechaniczna, wykazuje się ogromną skutecznością. Dodatkowo, jest to bardzo ekologiczne i ergonomiczne rozwiązanie gdyż ta wentylacja zapewnia możliwość odzysku ciepła. Jednakże by wentylacja spełniała wszystkie swoje funkcje, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki do działania. Przede wszystkim, podstawowym warunkiem jest wybór odpowiednich wentylatorów. Przed zamontowaniem wentylacje, należy upewnić się czy cyrkulacja powietrza jest właściwa. Trzeba zaznaczyć także, że wentylacja działa nieprawidłowo, gdy stosunek długości przewodu wentylacyjnego do jego przekroju jest niewłaściwy, a przepływ powietrza przez kanały - został źle oszacowany.

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Pozostając w temacie wentylacji mechanicznej, warto wymienić jej rodzaje.

Pierwszym wariantem jest wentylacja mechaniczna nawiewna, w której powietrze jest wtłaczane za pomocą wentylatorów, jego odpływ odbywa się automatycznie.

Kolejnym rodzajem wentylacji, jest mechaniczna wywiewna, zwana również wyciagową. To idealna metoda wentylacji szczególnie do pomieszczeń narażonych na wilgoć lub pleśń. Jej działanie, opiera się na silnym usuwaniu zaległego, najczęściej wilgotnego powietrza. To wszystko jest możliwe za sprawą podciśnienia.

Ostatnią formą wentylacji mechanicznej jest nawiewno-wywiewna. Jest to najbardziej zalecana wentylacja, gdyż gwarantuje sprawny przepływ powietrza w każdym pomieszczeniu budynku. Bez wątpienia, jest to wentylacja dwufunkcyjna, a w związku tym wymaga ona instalacji dwóch układów. Mimo to, wbrew pozorów jej montaż nie wymaga dużego zaangażowania, co więcej nie zajmuje wiele miejsca.