Czym są pompy ciepła?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że alternatywne źródła pozyskiwania ciepła są naprawdę korzystne. Wzrost tej świadomości, ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale także na nasz portfel. To wszystko za sprawą tego, że do wytworzenia niezbędnego ciepła, nie jest potrzebne spalanie żadnego, kosztownego paliwa.

Co więcej, za sprawą refundacji od różnych instytucji są dużo tańsze w porównaniu do ubiegłych lat. Alternatywnych, znanych źródeł energii jest wiele, jednak wciąż bardzo mało mówi się o niezwykle efektownych pompach ciepła.

Czym właściwie są te urządzenia?

Ich działanie opiera się na analogicznym sposobie działania jak znana każdemu lodówka. W odróżnieniu od domowej chłodziarki,nie schładza a ogrzewa powietrze pobierane z zewnątrz. Za pomocą tego urządzenia, w łatwy i oraz stosunkowo tani sposób można ogrzewać zarówno budynki jak i wodę. Omawiając zalety pomp ciepła, trzeba również wspomnieć, że pomimo swojej nazwy, mechanizm ten, pozwala także na schładzanie pomieszczeń. Jednakże do pobierania powietrza z niższej temperatury do wyższej potrzebna jest energia. Ogólnie podsumowując zatem działanie pompy, ciepło odebrane ze źródła dolnego jest oddawane do źródła górnego, zazwyczaj do instalacji grzewczej w pomieszczeniach. Trzeba jednak wiedzieć, że źródło ma temperaturę niższą, niż "odbiorca" surowca.

Czym są pompy ciepła?

Co to oznacza zatem w praktyce?

Że praca pompy ciepła, nie wymaga sama w sobie dużej ilości energii. Dodatkowo, jej działanie w żaden sposób negatywnie nie wpływa na otaczające nas środowisko. Dla porównania, ogrzewanie domu prądem, przy jednoczesnym zastosowaniu pompy ciepła pozwala czterokrotnie obniżyć rachunki za energię. Analizując współczesny cennik paliw, czy to węgla czy też oleju to również ogrzewanie tym sposobem, jest około trzykrotnie tańsze. Dotychczas alternatywne źródła ciepła uchodziły za formy luksusowe. Z biegiem lat, okazuje się, że nie jest to luksus, a niepodważalnie skuteczny sposób na oszczędzenie, poprzez obniżenie rachunków za energię.