Bufor ciepła uznawany jest za jeden z najłatwiejszych rozwiązań grzewczych. Jest ono spopularyzowane już w Europie. Niestety w naszym kraju nie jest do końca tak znane. Jest to wielka szkoda, gdyż jest to niezwykle ekonomiczne, biorąc pod uwagę budżet niejednego domu. Dodatkową jego zaletą jest to, że nie emituje szkodliwych dymów. Co zatem warto wiedzieć na temat tego rodzaju ogrzewania?
Bufor ciepła – działanie
To, co charakteryzuje bufor ciepła to przede wszystkim warstwowy układ wody. Jak wiadomo, woda gorąca jest dużo lżejsza w porównaniu do zimnej. Umieszczając wodę gorącą ponad zimną nie dojdzie do wymieszania się warstw, a woda gorąca nie będzie w stanie ogrzać wody zimnej, nawet pomimo tego, że w zasadzie się stykają.
W tym rozwiązania wyróżnia się dwa obiegi, kocioł-bufor oraz bufor-grzejniki. Pracujący kocioł na najwyższej mocy jest w stanie ogrzać bufor do nawet 80-90 stopni Celsjusza. Takie grzanie odbywa się w zasadzie przez kilka godzin. Po nagrzaniu wody kocioł może przestać pracować do momentu zużycia całej pojemności wody ciepłej. Mówi się, że maksymalny czas utrzymywania się wody gorącej to tydzień. Bufor służy przechowywaniu wody ciepłej w małymi upływami. Najczęściej na wyjściu bufora umieszcza się automatyczny termostat, który odpowiada za utrzymanie stałej temperatury.
Bufor ciepła – zalety
To, co jest główną zaletą bufora ciepła to z pewnością czysty i mały wymagający kocioł zasypowy. To, co jest przewagą nad kotłem podajnikowym to, że można w nim palić praktycznie każdym rodzajem paliwa. Bufor ciepła gwarantuje czyste i efektywne spalanie, sporadyczne wizyty w kotłowni – im większy zbiornik, tym lepiej, ponieważ raz na kilka dni zimą oraz raz na tydzień latem będzie trzeba podgrzewać ciepłą wodę. Bufor ciepła zapewnia wyrównaną temperaturę w domu. W zasadzie ciepło z bufora dostarczane jest do budynku przez całą dobę, jeśli są takie wymagania. Bufor ciepła to coś więcej niż wspomaganie pracy kotła. To domowy magazyn ciepła, będący jednocześnie bojlerem, zbiornikiem dla kolektorów słonecznych czy przechowywalnią ciepła z prądu.