Pobieranie energii ze słońca jest bardzo zachęcającym przedsięwzięciem. Warto pogłębić wiedzę na temat działania fotowoltaiki, drogi przebiegu promieni słonecznych, które wykorzystuje się do przeistoczenia w czystą energię w domostwach, posiadających tą instalację.
Czym jest fotowoltaika?
Polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Rozwój tego obszaru w przeciągu ostatnich lat nastąpił błyskawicznie. Trzeba być świadomym, że słońce zaliczane jest do trzech pod kątem wielkości źródeł energii odnawialnej na całym globie. Wykorzystanie energii słonecznej jest bardzo różnorodne. Zastosowanie znajdzie w zasilaniu niewielkich urządzeń przenośnych typu kalkulator czy lampy oraz znacznie większych, odpowiedzialnych za ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody. Nie ma żadnych zastrzeżeń co do wykorzystywania tego sposobu pozyskiwania prądu, każdy może skorzystać z tej opcji, stając w opozycji wobec degradacji środowiska naturalnego oraz wzrostu kosztów poniesionych za prąd.
Jak powstaje energia elektryczna pobierana ze słońca?
Tego typu działanie odbywa się etapami. Najważniejszym elementem w tej instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które dążąc do uzyskania większej energii połączone są z modułami fotowoltaicznymi. W ogniwach następuje zjawisko fotowoltaiczne, za pomocą którego energia słoneczna przekształcana jest w prąd stały. Ogniwa zostały stworzone z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny poprzez obecność czynników zewnętrznych. Do wytwarzania ogniw najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem jest krzem. Kilka modułów zasilających jeden falownik wchodzą w skład panelu fotowoltaicznego. Tym, co pozwala na montaż panelu na gruncie lub dachu jest konstrukcja wsporcza.
Jaka przebiega droga energii ze słońca do gniazdek?
Prąd, który powstaje w modułach przekazywany jest do falownika, który przekształca go w prąd zmienny, odpowiedni do parametrów domowych gniazdek. Falownik posiada jeszcze jedną funkcję, monitoruje pracę całej instalacji, dostosowując parametry generowanego prądu do parametrów, występujących w domowej sieci.