Jaki jest czas zwrotu pompy ciepła?

Znany jest nam najważniejszy powód, dla którego pompy ciepła są tak bardzo popularne. Jest to bez wątpienia najtańszy sposób na to, aby ogrzać dom. Instalując pompę ciepła zamiast tradycyjnych grzejników elektrycznych można rocznie zaoszczędzić nawet sześć tysięcy złotych.

Przyjrzyjmy się jednorodzinnemu domu, którego powierzchnia wynosi około 150 metrów kwadratowych, a roczne zapotrzebowanie na energię cieplną na ogrzewanie oraz c.w.u. To około 15 000 kWh. Jeśli porównamy wydatki z tymi, które trzeba by było ponieść w przypadku kotła na olej lub płynny gaz, to okazuje się, że rocznie zaoszczędzić można od 3000 do 4000 złotych. Jeśli porównamy wydatki z tymi ponoszonymi w przypadku kotła na gaz ziemny, oszczędności są nieco mniejsze.

Wahają się od 1500 złotych w przypadku nowoczesnych kotłów kondensacyjnych do 3000 złotych, jeśli stosowany jest kocioł starego typu. Niskie koszty eksploatacyjne okupywane są niemałymi kosztami inwestycji. Warto dodać, że w wielu państwach dostępne są rozmaite ulgi oraz zachęty finansowe. Zasadność zamontowania pompy ciepła z uwagi na niewielkie koszty ogrzewania nie pozostawia nawet niewielkich wątpliwości. Pozostaje jednak jeszcze dość ważne pytania: w jakim czasie wydatki, które poniosło się w związku z inwestycją się zwrócą. Odpowiedzi na to pytanie są różne. Jedni mówią, że po pięciu, inni, że po piętnastu, jeszcze inni, że dopiero po trzydziestu latach, a może i później. Warto podkreślić, że każda z wymienionych odpowiedzi może okazać się tą poprawną. Wszystko uzależnione jest od tego, co z czym jest porównywane.

Jaki jest czas zwrotu pompy ciepła?

Porównując instalację PC z instalacją, w której zastosowany jest kocioł olejowy bądź taki na gaz płynny, to koszty inwestycji zwracają się w okresie od pięciu do ośmiu lat. Jeśli jednak kocioł jest na gaz płynny, to okres ten się wydłuża. Koszt inwestycji, który najczęściej szacuje się na kwotę od 30 do 60 tysięcy złotych jest bardzo mocno uzależniony jest od tego, jaki rodzaj pompy ciepła zostaje zastosowany. To właśnie z tego powodu pytanie o to, jak szybko zwrócą się wydatki poniesione na inwestycję jest sensowne tylko w momencie, kiedy zostaje określony rodzaj zastosowane systemu PC. Na wybór pompy ciepła wpływ może mieć naprawdę szereg czynników.