Mole w domu - jak się ich pozbyć?

Jestem pewien, że wielu z nas miało do czynienia z molami. To nieznośne szkodniki, które wyglądają jak małe, brązowoszare ćmy. Trudno je złapać ze względu na ich zwrotność i zdolność do szybkiej ucieczki z pola widzenia. Równie trudno się ich pozbyć.

Skąd się biorą mole?

W każdym mieszkaniu chociaż raz mieliśmy prawdopodobnie do czynienia z molami. Występują ich dwa rodzaje; mole ubraniowe oraz mole futrzane. Pierwsze z nich są szarożółte z dość wyrazistym połyskiem. Larwy lubią niszczyć wełnianą odzież. Natomiast drugi gatunek to owad, którego larwy żerują na futrze, wełnie i pierzu. Jednak każdego nurtuje pytanie, jak trafiają do naszego domu, jeśli dbamy w nim o czystość i regularnie sprzątamy? Niestety czasami utrzymanie porządku nie wystarcza, mole mogą przylecieć od sąsiada lub nieświadomie możemy je przenosić wraz z zakupami, które robimy w sklepach.

Mole w domu - jak się ich pozbyć?

Jak walczyć z molami odzieżowymi?

Najczęściej spotykamy mole w naszych mieszkaniach, gdy latają już w postaci dorosłych osobników. Warto być świadomym, że jeśli spotkamy jednego z nich, prawdopodobnie w mieszkaniu jest ich już znacznie więcej. Owady te często mają swoje “domki” w szafie, pomiędzy ubraniami, a także w meblach kuchennych lub po prostu pomieszczeniach, gdzie jest ciepło i ciemno. Jeśli chcemy uniknąć moli w ubraniach warto często wietrzyć zawartość szafy. Od czasu do czasu można również przemyć półki wodą z szarym mydłem - powinno pomóc. Kolejnym sposobem na uniknięcie moli jest zawieszenie suszonych ziół, których zadaniem jest ich odstraszenie.

Jak unikać moli spożywczych?

Jak wiemy, jeśli szafki są brudne, może być trudniej trzymać mole z dala od nich. Aby uniknąć tych szkodników w kuchni, odkurzaj za i pod szafkami, a także regularnie je czyść. Ryż, kasza czy mąka przechowywane w papierowych lub plastikowych pojemnikach mogą być idealnym miejscem do rozmnażania się larw. Pamiętaj, aby szczelnie zamykać produkty. A najlepiej zamień pojemniki na szklane słoiki. Dodatkowo możesz do nich włożyć odrobinę octu, który skutecznie odstrasza mole.