Renowacja rurociągów w nowoczesnym stylu

Często nie zdajemy sobie sprawy, że pod naszymi nogami znajdują się gęste sieci instalacji. Kanalizacja, instalacje wodne i gazowe, instalacje energetyczne i wiele więcej – to wszystko biegnie pod drogami, chodnikami czy budowlami. Każdy rurociąg może od czasu do czasu wymagać renowacji, aby zachować swoją sprawność. W takiej sytuacji wykonuje się renowację. Jednak jak to zrobić? Przeważnie najlepiej jest wybrać technikę bezwykopową.

Bezwykopowa renowacja rurociągów –- co to znaczy?

W zasadzie zawsze było tak, że aby wymienić jakiekolwiek instalacje znajdujące się pod ziemią, trzeba było zrobić duże wykopy. Konieczne było rozkopanie ziemi na całej powierzchni występowania rur. Jednak dzisiaj renowacja rurociągów już nie musi tak wyglądać. Obecnie stosuje się zupełnie inne metody. Choć czasami wciąż wdraża się  sposoby tradycyjne, o wiele częściej renowację przeprowadza się bezwykopowo. Co tak właściwie znaczy?

 

Otóż bezwykopowa renowacja rurociągów to taka, która nie wymaga tworzenia długich i szerokich wykopów. Wykonanie wykopu jest konieczne, jednak tylko na końcach instalacji, a czasami nawet tylko na jednym jej końcu. Jest to bardzo mały wykop, przez który pod ziemię wchodzi odpowiednia maszyna. Jej zadaniem jest demontaż starej instalacji i wyciągnięcie jej na zewnątrz. Później pozostaje już tylko zastąpić stare rury nowymi modelami. 

Dlaczego metoda bezwykopowa to lepsze rozwiązanie?

Zastanawiasz się być może, czemu właściwie metoda bezwykopowa jest lepsza? Warto w tym miejscu wskazać, że mimo braku dużych wykopów, poprawność w zakresie wymiany czy renowacji rurociągów jest taka sama przy metodzie bezwykopowej, jak i tradycyjnej. Jednak bezwykopowo proces przeprowadza się o wiele szybciej. Nie trzeba w końcu robić wykopów ani też ich zakopywać.

 

Kolejną bardzo istotną kwestią jest brak zniszczeń związanych z tworzeniem wykopów. Nie trzeba odtwarzać jezdni czy chodnika. To ważne, ponieważ oznacza to mniejszy nakład pracy i krótszy czas trwania procesu. Jednak co jeszcze istotniejsze, znacząco ogranicza koszty wykonania renowacji. Co więcej, za sprawą braku przeprowadzania prac na wielką skalę, nie trzeba wyłączać z ruchu całej drogi, jak ma to zwykle miejsce w przypadku stosowania metody tradycyjnej.

 

Jakby tego wszystkiego było mało, za sprawą bezwykopowej renowacji rurociągów możliwe jest zachowanie dokładnie tych samych tras rurociągów. Oznacza to mniej skomplikowany projekt, czyli innymi słowy mniej pracy przy planowaniu działań.

 

Podsumowując, bezwykopowa renowacja rurociągów jest szybsza od tradycyjnej, generuje mniejsze koszty i trwa krócej. Co więcej, nie wymaga tak dużego nakładu pracy. To wszystko sprawia, że jest to dzisiaj metoda wiodąca. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby wszystko poszło zgodnie z planem, projekt musi zrealizować odpowiedni wykonawca. Ważna jest wiedza i doświadczenie, pozwalające przeprowadzić renowację w sposób prawidłowy. Nie bez znaczenia jest też jakość sprzętu wykorzystywanego do przeprowadzenia procedury. Niemniej w przypadku wyboru dobrej firmy można być spokojnym o bezproblemowy przebieg prac.

 

Renowacja rurociągów w nowoczesnym stylu