Budujesz dom? Zwróć koniecznie uwagę na wentylacje

Właściwa wentylacja jest ważnym elementem każdego budynku. Najczęściej stosuje się wentylacje naturalną, jednakże zdecydowanie bardziej skuteczną jest wentylacja mechaniczna. To wszystko za sprawą tego, że ten rodzaj wentylacji charakteryzuje się kilkoma istotnymi cechami, a więc ekologicznością, funkcjonalnością oraz ergonomią.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że dobór odpowiedniej wentylacji ma nie tyko wpływ na likwidowanie wilgoci w budynkach, ale i redukuje wysokość rachunków za energię. Prawdą jest, że głównym zadaniem wentylacji jest wymiana zużytego powietrza na nowe. Przestarzałe systemy wentylacyjne posiadały jednak tę wadę, że wychładzały pomieszczenia, tym samym wymuszając większe zużycie energii, niezbędnej do ogrzania buku.

Mechaniczna wentylacja, likwiduje ten problem. Zastosowanie w niej innowacyjnej technologii, daje możliwość podgrzewania napływającego, chłodnego powietrza. Dodatkowo, mechaniczna wentylacja daje możliwość stałej kontroli nad przepływem powietrza. znika ryzyko wystąpienia sytuacji nadmiernej wentylacji. Jest to szczególnie istotne, w sezonie zimowym, gdyż właśnie wtedy obecność zimnego powietrza prowadzi do potrzeby dodatkowego dogrzania mieszkania. W rezultacie, zwiększenia opłat za energię. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie odpowiednia wentylacja zaraz obok właściwej izolacji oraz ergonomicznej metody grzewczej bezpośrednio wpływa na redukcję kosztów za energię.

Budujesz dom? Zwróć koniecznie uwagę na wentylacje

Wynikiem tej nieświadomości bardzo często jest zbyt szczelna izolacja budynków czy to mieszkalnych czy to gospodarczych, to z kolei prowadzi do pogorszenia nie tylko jakości powietrza, ale w ogóle jakości życia. To w takim, błędnym działaniu należy paradoksalnie dopatrywać się źródeł wilgoci, pleśni, grzybów oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Prócz tego, że wentylacja mechaniczna likwiduje wszystkie te zagrożenia, to także posiada szereg innych zalet. Przede wszystkim, w odróżnieniu od wentylacji naturalnej, nie jest ona w żaden sposób zależna od panujących warunków atmosferycznych. Dodatkowo, użytkownik ma stałą kontrolę nad przepływem powietrza. Podsumowując, trzeba zaznaczyć, że zakup wentylacji mechanicznej to nie wydatek, a inwestycja, która zwróci się już po kilku miesiącach!