Dlaczego dachy płaskie dominują we współczesnym budownictwie?

Współczesne budownictwo rządzi się swoimi prawami, jednak dąży się w nim do stosowania najlepszych i nowoczesnych rozwiązań. Dotyczy to wszystkich elementów budowy, w tym także dachów i czynności podejmowanych w celu jego prawidłowej izolacji. Biorąc pod uwagę realizowane inwestycje, w znacznej większości wybór pada na dach płaski, ponieważ wynikają z tego same zalety.

Dlaczego dachy płaskie dominują we współczesnym budownictwie?

Podstawowe zalety dachów płaskich

Nowoczesny budynek to taki, w którym wykorzystuje się najlepszej jakości materiały gwarantujące wytrzymałość i estetyczny wygląd. Wskazane jest ponadto zadbanie o prawidłową i pewną termoizolację całego budynku oraz zapewnienie wykonania przestronnych pomieszczeń. Właśnie z tych dwóch powodów najlepszym rozwiązaniem jest dach płaski na budynku, będzie spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Dodatkowo nie wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów, oczywiście pod warunkiem, iż wszystkie materiały będą pochodziły od najlepszych dostawców. Przed rozpoczęciem prac na wysokości, konieczne jest dokładne przemyślenie i zaplanowanie poszczególnych działań. Dach płaski ma kilka warstw, istotny jest dobór wszystkich niezbędnych elementów, choćby mały błąd może doprowadzić do konieczności remontu. Zastosowany rodzaj pokrycia dachowego wybiera się biorąc pod uwagę warunki techniczne i cel, jaki ma być finalnie osiągnięty. Do wyboru pozostają nowoczesne dachy zielone, układy balastowe, systemy klejone i mechaniczne mocowanie. W zależności do dokonanego wyboru, starannie dobiera się do nich niezbędne materiały zapewniające wysoką jakość wykonanych prac. Każdy rodzaj dachu musi być przede wszystkim szczelny i zapewniać bezpieczne użytkowanie przez wiele lat, wszystko to ma wpływ na funkcjonalność. Zadbać o to należy poprzez wykonanie hydroizolacji dachu i zamontowania skutecznego systemu odpowiedzialnego za odprowadzanie z niego nadmiaru wody. Dach płaski ma to do siebie, że może na nim zalegać wilgoć, na przykład po opadach deszczu, czy śniegu.

Odprowadzanie wody z dachu płaskiego

Dobrze wykonany układ dachowy to gwarancja wytrzymałości dla całego budynku, by było to możliwe niezbędna jest wspomniana hydroizolacja. Wśród potrzebnych materiałów znajdują się papy, folie PVC, EPDM, TPO i FPO. Wszystko to powinno pochodzić wyłącznie od sprawdzonych dostawców, dla których wyznacznikiem jest wysoka jakość oferowanych materiałów. Dach płaski musi pozostawać suchy, ewentualny nadmiar wody z niego odprowadza się przy zastosowaniu rzygaczy i wpustów dachowych. Na tym etapie bierze się pod uwagę rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego, a konkretnie jego kształt i wielkość. W attykach natomiast montuje się przelew awaryjny, którego rolą jest alternatywne odprowadzenie wody, gdy wpusty dachowe są niedrożne. Warto poza tym zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, takie jak przepusty kablowe, kominki, kosze ochronne i łapacze śniegu – w ten sposób dach płaski jest odpowiednio zabezpieczony. Wybór tego rozwiązania ma zagwarantować nie tylko trwałość, ale i wygenerować oszczędności na przestrzeni co najmniej kilku lat.