Mała łazienka - ogromne wyzwanie

Aranżacje małych łazienek

Wiele osób decyduje się na małą łazienkę w domu. Urządzenie takiego pomieszczenia jest dosyć trudne, ale jak najbardziej osiągalne dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom. Mniejsze powierzchnie są o tyle wymagające, że liczy się w nich każdy centymetr kwadratowy. Sztuką jest tak urządzić łazienkę, by sprostać nie tylko potrzebom, które mają domownicy, ale umożliwiać również przy tym swobodne poruszanie się. Sposobami na właściwą aranżację małej łazienki są prysznice, narożne umywalki i wanny, czy podwieszane sedesy. Podstawą aranżacji małej powierzchni tego rodzaju jest podział na część kąpielową i toaletową. Każdy element, który składa się na każdą z części musi być dokładnie przemyślany i funkcjonalny.

Mała łazienka - ogromne wyzwanie

Prysznic, czy wanna?

To dylemat, który sprawia najwięcej problemów. Fani długich, relaksujących kąpieli zdecydowanie będą opowiadać się za wanną. W małych łazienkach muszą być one niewielkich rozmiarów, chyba, że na ich rzecz rezygnuje się z innego urządzenia, na przykład pralki. Projektanci wnętrz zalecają, by wannę zamontować na najwęższej ścianie, a dodatkowo wyposażyć ją w podwieszaną słuchawkę, co umożliwi branie szybkich prysznicy. Prysznic natomiast jest rozwiązaniem o wiele bardziej funkcjonalnym i zajmującym niewiele miejsca na i tak już małej powierzchni. Najlepszym miejsce na kabinę prysznicową jest wnęka, ponieważ można wówczas zamontować wygodne harmonijkowe lub rozsuwane drzwi. Zasadniczo najlepszy prysznic musi spełniać dwa podstawowe kryteria, czyli zajmować jak najmniej miejsca i gwarantować swobodę ruchów.

Miejsce pralki w małej łazience

Mała powierzchnia użytkowa łazienek powoduje, że nie zawsze znajduje się w niej miejsce na pralce. W takiej sytuacji może być ona postawiona w przedpokoju lub kuchni. Jeżeli jednak podejmuje się decyzję o ulokowaniu pralki w łazience, warto rozważyć model z wsadem od góry. Są one zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż te z otwieranymi drzwiczkami. Jednak wówczas nie ma właściwie możliwości, by zamontować ewentualne szafki nad pralką.