Budownictwo modułowe - Czym jest i jak się buduje domy modułowe?

Budowa domu to przeważnie długi i uciążliwy proces. Budownictwo modułowe jest doskonałą alternatywą i możliwością dla osób, którym zależy na czasie lub osób chcą postawić dom bez zbytniej ingerencji w samą budowę. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o domach modułowych oraz plusach tego rozwiązania.

Budownictwo modułowe - Czym jest i jak się buduje domy modułowe?

 

Czym są domy modułowe?

Domy modułowe to domy, które złożone są z poszczególnych modułów np. kuchni, pokoju itp. Moduły te wytwarzane są we fabryce przez konkretną firmę, a następnie transportowane i zestawiane ze sobą na działce u klienta. Domy modułowe nazywane są również domami prefabrykowanymi, gdyż składają się z prefabrykatów. Konstrukcje tego typu zyskują na popularności i są budowane coraz częściej. Na rynku istnieje również coraz więcej firm oferujących usługę sprzedaży domów modułowych. Są one sprzedawane są najczęściej jako produkt — z gwarancją producenta. Nasz dom możemy również składać i projektować dowolnie z modułów oferowanych przez firmę budowlaną. Daje to bardzo dużo możliwości adaptacyjnych.

Cały proces budowy domu przebiega prosto i komfortowo. Dom zamawiamy w firmie, określając, z jakich pomieszczeń ma się składać. Często też możemy skorzystać z pomocy architekta czy pracowników firmy, którzy pomagają wybrać odpowiednie rozwiązanie. Następnie w okresie ok. kilku miesięcy we fabryce wstępnie stworzone moduły dostosowuje się do potrzeb klienta. Jeśli wszystkie części domu np. ściany, pomieszczenia, dach itp. są gotowe, przywozi się je w całości na działkę klienta i montuje. Sam montaż trwa jedynie kilka dni.

 

Plusy domów modułowych

Domy modułowe to wiele plusów. Z pewnością nie musimy spędzać dużej ilości czasu na organizowaniu ekipy budowlanej i nadzorowaniu samej budowy. Znamy również konkretną cenę przy składaniu zamówienia i nie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Domy tego typu możemy dowolnie dostosowywać — zgodnie z naszymi potrzebami. Również sama instalacja konstrukcji na działce nie jest problematyczna oraz nie degraduje działki. Dom tego typu może również służyć za dom całoroczny lub jedynie letniskowy ustawiony np. nad jeziorem.