Drewno budowlane - jak wybrać?

Rośnie popularność drewnianych domów. Coraz więcej osób decyduje się na kupno domku w górach lub na wsi. Jest jednak kilka zasad, którymi warto kierować się podczas kupna drewnianego domu.Wybór nie jest łatwy, każdy rodzaj drewna rządzi się swoimi prawami. 

Drewno budowlane wysokiej jakości

Do budowy domu z pewnością potrzebujemy drewna wysokiej jakości. Musi ono spełniać określone normy. Pierwszą z zasad, jaką powinniśmy się kierować jest to, aby drewno nie przekraczało poziomu 19% wilgotności. Najlepszym wyborem będzie wysuszone drewno. Cechuje się dużą odpornością na odkształcenia. Na rynku można spotkać zazwyczaj drewno suszone w sposób naturalny oraz komorowo. Drugim ważnym aspektem jest fakt, ile czasu dane drewno potrzebuje czasu na suszenie. Drewniane bale będą potrzebować minimum roku. Natomiast cienkie deski będą już gotowe do użytku po niespełna miesiącu.  Najłatwiej znaleźć drewno budowlane suszone komorowo. 

Drewno budowlane - jak wybrać?

Drewno budowlane- wady i zalety

Wyróżnić można cztery podstawowe gatunki drewna nadające się do budowy domu. Jest to jodła, sosna oraz świerk i modrzew. Świerk jest bardzo łatwy w obróbce i łatwo go zabarwić na dowolny kolor. Jest na to problematyczny jeśli chodzi o impregnację. Jest mało odporny na warunki atmosferyczne, dlatego powinniśmy używać go wyłącznie do budowy konstrukcji domu i podłóg. Jodła natomiast jest bardzo sprężysta i wytrzymała. Najtańszym rozwiązaniem jest drewno sosnowe. Jest dobrym materiałem konstrukcyjnym. Wymaga jednak solidnej impregnacji. Najwytrwalszym drewnem jest modrzew. Minusem jest wysoka cena i trudna obróbka tego rodzaju drewna. Drewno jako materiał budowlany istnieje od lat. Jest bardzo popularne w Skandynawii. Stoją od wielu lat nie ulegają zniszczeniu. Zatem jest to inwestycja na lata. W Polsce coraz bardziej popularne stają się budynki drewniane o konstrukcji szkieletowej. Są to także wielorodzinne budynki. Choć budzą one wiele kontrowersji, z biegiem lat mogą być powszechne i nie budzić żadnych wątpliwości. Technologia szkieletu drewnianego może być stosowana w tego rodzaju budowlach.