Magazyn od zera

Otworzenie magazynu to skomplikowana sprawa. Stworzenie magazynu od zera wymaga wzięcia pod uwagę całego szeregu czynników, które wpływają na poszczególne etapy prac. Poczynając od wyboru lokalizacji, przez konstrukcję budynku oraz zapewnienie odpowiedniego dojazdu. Na te aspekty, wpływają z kolei takie kwestie, jak przeznaczenie i charakter magazynu oraz wiele innych.

Wymogi

W celu stworzenia magazynu od zera, najpierw należy zapewnić odpowiedni dojazd. Jest to niesamowicie istotne, gdyż usprawnia pracę firmy. Dojazd do magazynu powinien być swobodny zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Dlatego warto zlokalizować magazyn poza miastem, w okolic dobrych dróg dojazdowych, takich jak autostrady lub drogi szybkiego ruchu. Warto też zadbać o odpowiednie drogi wewnętrzne, które powinny mieć odpowiednią nawierzchnię, aby nie ulegać szybkiemu niszczeniu, podczas manewrów ciężkich ciężarówek oraz odpowiednią powierzchnię, aby owe ciężarówki mogły swobodnie przemieszczać się po terenie magazynu.

Gdy tworzy się magazyn od zera, trzeba zastanowić się również nad tym, co będzie w nim przechowywane. Jest to ważne, ze względu na wybór odpowiedniego wyposażenia służącego do przetrzymywania towarów. Mogą to być wysokie lub niskie regały. Trzeba ustalić również, jaką będą miały nośność. Do tego warto przeanalizować ich ustawienie, co będzie wymagało zastanowienia się, w jaki sposób towary będą przenoszone. Czy będzie się to odbywało za pomocą wózków widłowych, czy ręcznie przez pracowników.

Magazyn od zera

Można również zdecydować się na najdroższe rozwiązanie i zbudować magazyn, bazujący na w pełni zautomatyzowanych systemach. Jest to jednak bardzo drogie rozwiązanie, wykraczające poza możliwości większości firm. Po szczegółowym zaplanowaniu rozkładu pomieszczeń oraz regałów, trzeba zaopatrzyć magazyn w odpowiedni sprzęt służący do transportu towaru wewnątrz magazynu. Należy określić czy będą to klasyczne wózki widłowe czy peleciaki ręczne. Jest to kluczowe dla osiągnięcia odpowiedniej wydajności pracy.