Do czego stosujemy maty akustyczne?

Każdy z nas dobrze wie, jak ważne w niektórych typach pomieszczeń, głównie o charakterze przemysłowym bądź studyjnym jest wyciszenie i odpowiednia akustyka. To dzięki odpowiedniemu jej stonowaniu nie słyszymy szumów w radio bądź echa w większych halach. W przypadku wyciszania pomieszczenia nie można jednak przesadzić.  

Słyszy się ostatnio o nowo powstałym pomieszczeniu, w którym wygłuszenie jest na poziomie niewytrzymałym dla ludzkiego ucha. Człowiek jest w stanie wytrzymać tam nie więcej niż dziesięć minut, a podczas pobytu usłyszeć możemy chociażby bicie naszego serca czy dźwięk przepływającej w żyłach krwi.  

Po co wyciszamy pomieszczenia? 

Cel wygłuszania pomieszczeń zależy w dużej mierze od zastosowania danej przestrzeni. Niektóre pomieszczenia wycisza się głównie ze względu na chęć utrzymania w nich warunków studyjnych. Mowa tutaj głównie o studio nagraniowych czy dużych salach wykładowych. W zależności od wielkości pomieszczenia dobiera się takie grubości mat, które okażą się wystarczające do zredukowania poziomu szumów i uniemożliwienia odbijania się wydobywanego wewnątrz dźwięku. 

Często jednak wyciszanie odbywa się również ze względów zdrowotnych. W zakładach produkcyjnych, podczas długotrwałego działania niektórych głośnych sprzętów, nieświadomie cierpią również ludzie. Na przestrzeni czasu, słuch osób operujących przy takich urządzeniach mocno się pogarsza, co może doprowadzić do ogłuchnięcia. Chyba żaden pracodawca nie chce mieć na sumieniu słuchu zatrudnionych przez siebie osób. Większość więc decyduje się na wprowadzenie wygłuszenia zarówno na ścianach, jak i na maszynach. 

Do czego stosujemy maty akustyczne?  

Wygłuszanie w halach przemysłowych 

Do wyciszania ścian w zakładach produkcyjnych, oczekiwania spełnia tylko specjalistyczna mata tłumiąca dźwięki o odpowiednim materiale. Wykonana powinna być głównie z żywicy melaminowej o specjalnych właściwościach. Po pierwsze, taka mata musi być świetnie odporna na wilgoć i gwałtowne zmiany temperatur. W zakładach hutniczych występowanie wysokich temperatur na przemian z niskimi jest niemal normą.  

Może się nie wydawać, ale w wyciszaniu pomieszczeń sporo pomaga kształt maty. Najlepiej jest wybierać te o kształcie wystających ostrokątów, które pochłaniając dźwięk rozbijają go, co powoduje uniemożliwienie jego odbicia. Różnice poczuć można jednak dopiero przy występowaniu głośniejszego sprzętu, a nie samej redukcji echa. Często stosowaną techniką jest również wyciszanie samych maszyn. Robi się to głównie poprzez obklejenie ich obudowy. Materiałem do tego służącym może być również odpowiednio przygotowana żywica melaminowa bądź w niektórych przypadkach masa bitumiczna. 

Wyciszanie dźwięków zewnętrznych - przykłady 

Wygłuszanie środków przed dźwiękami z zewnątrz popularne jest głównie w przemyśle transportowym. Możemy spotkać się z tym niemal we wszystkich pojazdach oprócz jednośladów. W samochodach osobowych wyciszane zostają środki po to, by dźwięk silnika i wiatru nie zaburzał komfortu jazdy. Materiałami stosowanymi do wyciszania pojazdów użytkowych również są żywica melaminowa o specjalnym, drenowanym kształcie odprowadzającym wkradającą się wodę bądź też włókna poliestrowe ze specjalną powłoką aluminiową, której zadaniem jest niewpuszczanie tej wody.